2014 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Honda VFR1200XD Crosstourer – motocikls ar automātu

Runa šoreiz nav par Otrā pasaules kara laika vācu karavīru motociklu ar blakusvāģi, uz kura uzmontēts šaujamais, bet par XXI gadsimta “Honda VFR1200XD Crosstourer”, kas piedalās konkursā “Latvijas gada motocikls”.

Aizbraucu no Rīgas līdz Cēsu novadam un atpakaļ, tā arī neizspiežot ar roku sajūgu. Jo to šim motociklam nemaz nevar izdarīt. Sajūgs spiežas un ātrumi slēdzas automātiski. Ja nu ļoti gribas, var pāriet uz pusautomātisko režīmu: ātrumus slēgt ar kreiso roku kā velosipēdam. Sākuma dīvainās sajūtas vēlāk pāriet debeš­ķīgās. Tikai vienā epizodē uzķēru, ka sajūgs noderētu: straujā kāpumā gandrīz apstājoties galvenā ceļa priekšā labāk justos, ja sajūgu varētu paslīdināt ar pirkstu galiņiem. Un vēl jāsaprot, ka mocītis nesapratīs, kad cilvēkam gribēsies, pie luksofora stāvot, uzgāzēt meitenēm: tad ar labo roku jāieslēdz neitrālais režīms, jo pretējā gadījumā motocikls rausies uz priekšu.

Motožurnālists Arnis Blodons: “Šim motociklam kā pamats kalpo vecais, labais sporta tūrisma motocikls “Honda VFR800F”. Četru taktu 1237 cm³ dzinējs V4 ar četriem vārstiem. Nav sajūga un ātrumu pārslēdzēja (kājas), toties ir brīnumkārba, kura slēdzas pati. Turklāt integrālis ir izrēķināts tā, ka ātruma pārslēgšanās notiek tajā brīdī, kad jūs paši to gribētu. Ja tomēr neuzticaties automātiskai transmisijai, pie kreisās rokas īkšķa un rādītājpirksta atrodas sviras, ar kurām varat paši slēgt pārnesumus gan uz augšu, gan leju kā velosipēdam. Pirmie metri ar šo motociklu bija neierasti, bet pie labām lietām ātri pierod.

Šo motociklu gribētu saukt par tādu kā šosejas un grants ceļu paātrinātas vienvirziena kustības dudināmo. Testa laikā mēģinājām uzbraukt smilšainā kalnā, izmantojot vilkmes kontroli. Tikko mazliet sākās izspolēšana, tā motociklam zuda ātrums un spēks. Kalna virsotne tika sasniegta knapi. Protams, uz slapja ceļa šāda vilkmes kontrole lieti noder, taču apvidus apstākļos ieteicams to atslēgt. Motocikls nav lētākais savā klasē – 


15 000 eiro (bez automāta par tūkstoti mazāk). Taču naudu ir vērts maksāt, ja vēlaties izbaudīt automātisko transmisiju, kas nav padarījusi motociklu neveiklu, lēnu un gaudenu.”

Foto - Artis Drēziņš

Tieslietu eksperts Oskars Irbītis: “”Honda” veiksmīgi savos motociklos ir ieviesusi dubultsajūga automātisko kārbu. Ar šādām tehnoloģijām reklamējas un lepojas “Pors­che” sporta auto. Līdz ar to motopriekiem var pievērsties daļa to divratu braucēju, kas iepriekš nav uzdrošinājušies sēsties ne uz ko lielāku kā motorollers aiz nepatikas štepselēt ātrumus.

Divsajūgu automātiskās kārbas ideja ir nesen radīta, tās galvenais elements ir elektronika. Mehāniskā daļa nav nekas sarežģīts. Divi sajūgi ļauj īstenot pārnesumu priekšieslēgšanas principu: vienlaikus kārbā ir ieslēgti divi pārnesumi, vienai zobratu grupai griezes momentu pievada caur vienu sajūgu, otrai – caur otru. Tādējādi plūstoši var pārslēgties no viena pārnesuma uz otru, attiecīgi vienu sajūgu ieslēdzot un otru izslēdzot. Kamēr viens sajūgs ar savu zobratu grupu strādā, otra sajūga grupa var pārslēgties. Šāda sistēma ļauj ļoti ātri un efektīvi pārslēgt pārnesumus, viegli mainīt kārbas darbības režīmus no sportiska līdz ekonomiskam. Arī lietderības koeficients šādam mehānismam ir augsts.

Motocikls ir aprīkots ar kaudzi elektronikas, kas izlabos daudzas neprasmīgāka braucēja kļūdas tā, lai braucējs nezaudētu pašcieņu – diskrēti un nemanāmi.

Labs universāls motocikls, kurā ir apvienotas šosejas un bezceļa motocikla labākās īpašības.”

Publicēts: www.la.lv

19.06.2014

Ne visi fano par "KTM" enduro

foto: Rolands Tjarve

Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?

Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.

Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.

“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas ap­stākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”

Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”

Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”

Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”

Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”

Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”

Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.

publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

23.07.2014

Noteikti Latvijas gada labākie moči!

15.07.2014

Latvijas gada motocikls: “KTM 1190 Adventure”

foto: Artis Drēziņš

Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.

Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.

Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.

Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.

Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.

Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.

Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.

Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…

Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".

Publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

15.07.2014

Ziņas 2014