2014 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Pirmo reizi Latvijas vēsturē piešķirs balvu "Latvijas Gada motocikls"

Par spīti draudīgajiem mākoņiem un smalkajam lietum, kas nerimās visu nakti, 14. maijā, jau agri no rīta, sporta kompleksā ‘333’ pulcējās moto speciālisti, entuziasti, mediju pārstāvji un moto transporta izplatītāji. Tika uzceltas teltis, zem kurām izvietojās dienas galvenie varoņi – 24 motocikli, kuri izvēlēti piedalīties vēl nebijušā notikumā Latvijas moto dzīvē - noteikt „Latvijas Gada motociklu”.

Starp citu, mocīšu vērtēšanā īpašs punkts bija atstāts arī braucamrīka piemērotībai Latvijā, proti, Latvijas ceļiem.

Kamēr notika sagatavošanās darbi, žūrija, kas daļēji sastāvēja no mediju pārstāvjiem un daļēji no nozares speciālistiem, tikās kopsapulcē, kurā visi tika iepazīstināti ar balsošanas un vērtēšanas kārtību, atsevišķi apskatot vadāmību, dinamiku, tehniskās novitātes, dizainu un daudz ko citu. Īpašs punkts bija atstāts arī braucamrīka piemērotībai Latvijā. Apspriežot tehniskos jautājumu, izskanēja arī aicinājums lietus mākoņus aizstāt ar siltu sauli, un par brīnumu pēc divām trim stundām no mākoņiem vairs nebija ne vēsts. Žūrijai tomēr nācās saglabāt stingru nopietnību, jo priekšā stāvēja atbildīgs uzdevums: notestēt pēc iespējas vairāk motociklu modeļu gan uz trases, gan koplietošanas ceļiem. Visi motocikli ir pilnīgi jaunumi, daļa šī gada izlaiduma motociklu testa vajadzībām pat sagādāti no kaimiņu republikām. Lūk, pretendentu saraksts, sadalīts pa kategorijām:
„Labākais tūrisma motocikls”:
BMW K 1600GT
BMW R 1200 RT
HONDA VFR1200FD
„Labākais piedzīvojumu motocikls”:
BMW F 800GS Adventure
BMW R 1200 GS Adventure
HONDA VFR 1200XD
KTM 1190 Adventure
SUZUKI V-STORM DL 1000
YAMAHA XT 1200ZE Super Tenere
„Labākais  paaugstināta komforta motocikls”:
HONDA CTX 1300
HARLEY DAVIDSON FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
CAN-AM Spyder RT SE6 LTD 2014
„Labākais sporta motocikls”:
KTM 690 ENDURO R
HUSQVARNA FE 501
MV AUGUSTA F4 1000
„Labākais ielas motocikls”:
BMW S 1000 S
HARLEY DAVIDSON VRSCF V-ROD MUSCLE
HARLEY DAVIDSON XL 1200X Forty-Eight
HONDA CB500F
HONDA NC750XD
KTM 1290 SUPER DUKE
MV AUGUSTA BRUTALE 800 DRAGSTER
YAMAHA MT-09
YAMAHA XT660 X SM.

Visi šie modeļi pretendē uz galveno balvu – ‘Latvijas Gada motocikls’, kas tiks noteikts atsevišķā balsojumā, vērtējot ne tikai tehniskās novitātes un iespējas, bet ņemot vērā arī motocikla atbilstību Latvijas apstākļiem un tirgus iespējām. Laimīgā uzvarētāja pārstāvim tiks pasniegta īpaša sudrabā darināta balva, ko speciāli šim pasākumam veidojis juveliermākslinieks Oļegs Auzers.

„Pēc stundas spīdēs saule!” Arnis Blodons sola žūrijas dalībniecei, motosportistei Zanei Jungai.

Lūk, pulksten 10:00 ierūcās divi duči visdažādāko motociklu sirdis, izdvešot niknus rēcienus, nepacietīgu tarkšķoņu un nosvērtu dunoņu. Motocikli devās to vadītāju izvēlētajos virzienos – kāds uz asfalta trasi, cits uz tuvākajiem koplietošanas ceļiem, vēl citi devās cīņā ar netālu izvietoto meža trasi. Sīkais lietutiņš, kas rīta agrumā mitrināja asfaltu, ļāva motocikliem pierādīt sevī ieguldītos līdzekļus moderno tehnoloģiju attīstībā, kā, piemēram, pretizslīdēšanas un pretbuksēšanas sistēmas dinamiskā braukšanā un ABS darbību strauji bremzējot. Savukārt dienas otro pusi piesildīja vasarīgas saules stari un braucamrīki varēja parādīt maksimumu, uz ko tie spējīgi. Tuvojoties vakara krēslai, žūrija aizvien aizrautīgāk iesaistījās debatēs par konkurentiem, to īpašībām, pārsteigumiem un sarūgtinājumiem, kā arī piedzīvotām emocijām.

TV žurnālists un motokrosists Ģirts Timrots augstu vērtēja elektronikas ienākšanu ielas motociklos, kura rūpējas par lielisku stabilitāti un paaugstina drošību. Interesi raisīja arī jaunā Hondas DCT sistēma, tautā saukta par automātisko ātrumkārbu, bet ar paplašinātām variēšanas iespējām. Ikdienā Ģirts uz motocikla gan kāpj tikai motokrosa trasē, uz ielas priekšroku dodot mašīnai.

Īsts motofans un Radio Skonto balss Valdis Melderis neskopojās ar atzinības vārdiem par notikuma norisi un iespējām iegūt šādu pieredzi. Viņa īpašu interesi un uzslavu ieguva BMW tūrisma augstākais pārstāvis K1600GT, kuru darbina iespaidīgs sešu cilindru rindas motors. Līdz šim Valdis esot pieturējies pie viedokļa - jo vieglāks motocikls, jo labāk, un arī stikls nav nekāds „stils”, un ar moci jābrauc bez jebkāda komforta. „ Tā lai vējš, lietus un kukaiņi tevi plucina”,Valdis smej. Tomēr BMW dinamika un lieliskā manevrētspēja bija patīkams pārsteigums, un lika aizdomāties arī par komfotablu motociklu stūrēšanu. Viņš arī pauda cerību, ka ērtības un paaugstinātā drošība, ko sniedz motociklu modernizācija piesaistīs vairāk jaunus motobraucējus.

Moto pasaulē jau par ikonu kļuvušais Frīdis, jeb Aivars Freimanis, „Latvijas Gada Motocikls” žūrijas priekšsēdētājs, bez sava ierastā „harleja ” nav iedomājams, tomēr izrādījās, ka tā nebūt nav. „Vislabāk būtu, ja garāžā stāvētu četri dažādi moči” sacīja Aivars, „ar vienu pa darīšanām pilsētas centrā, ar otru pa meža celiņiem aizlaist līdz upei, savukārt kāds ātrais baiks noderētu ja steidzami jāaizskrien, piemēram, uz Viļņu”. Frīdis labprāt savā garāžā redzētu jaudīgo un ļoti manevrēt spējīgo Yamaha MT-09, un pat itāļu dizaina un jaudas brīnumu MV AUGUSTA BRUTALE 800 DRAGSTER, kurš radījis sajūtu kā vadot reaktīvo lidmašīnu. „Traks braucamais, kurš pie pareizajiem apgriezieniem vienkārši rauj nost no motocikla”.

Speciāli šim notikumam pasūtītās balvas autors, juveliermākslinieks Oļegs Auzers ar sudrabā veidoto mākslas darbu.

Savukārt motoinstruktors Ģirts Vilnis, motociklistu vidē saukts par Goblinu, nekautrējās no motocikliem izspiest maksimumu. Jau dienas pirmajā pusē testējot uz meža trases ņipro un gana jaudīgo krosa motociklu HUSQVARNA FE 501, Ģirts apmeta kūleni, tieši kā instruktoram pieklājas – nenodarot kaitējumu ne sev, ne motociklam. Par atzinības vērtu un piemērotu savam raksturam Ģirts raksturoja ļoti jaudīgo enduro motociklu KTM 1190 Adventure. „Lieliski turas un vadās uz grants ceļiem, liels jaudas resurss pie apdzīšanām uz asfalta, laba ātrumkārba”, sacīja motoinstruktors, piebilstot, ka sēdekļa regulēšanas iespēja rada papildus komfortu gara auguma cilvēkiem. Pie dienas pārsteigumiem Ģirts minēja iespēju izmēģināt MV AUGUSTA F4 1000, gan piebilstot, ka piemērotu ceļu Latvijā šādam braucamajam nav daudz, kā arī uzteica dinamikas un ērtību apvienojumu komfortablajam tūrisma „kuģim” HONDA CTX 1300.

Visa šī pasākuma iniciātors un tēmas aizsācējs ir televīzijas raidījuma "Motociklisti" veidotājs, kaismīgs baikeris Arnis Blodons. „Ideja radās pagājušā gada septembrī. Veidojot raidījumu sapratu, ka jāsper solis tālāk, lai popularizētu šo tēmu. Bija jāapvieno medijus un profesionāļus, lai šādā veidā attīstītos tālāk un atspoguļotu motociklus gan kā transporta līdzekli, gan lielisku hobija un izklaides iespēju,” stāstīja Arnis. „Nav pat būtiski, kurš uzvarēs, nav galvenais reklāma kādai konkrētai firmai,” viņš turpināja, „galvenais ir popularizēt šo brīnišķīgo lietu, atgādināt par iespējām ceļot, atpūsties un veidot, saliedēt sabiedrību ap moto pasauli”. Arnis pauda gandarījumu, ka izdevies savākt tik daudz pretendentu uz šo, pirmo reizi veidoto, pasākumu. „Mēs būtu priecīgi, ja piedalītos 10 moči un būtu divas kategorijas, bet mums ir divdesmit četri un varam atļauties tos iedalīt piecās kategorijas,” priecājās Arnis Blodons, gan piebilstot, ka žēl, ka tādi zināmi brendi kā Triumph, Suzuki un Ducati nav atraduši iespēju piedalīties.

Jāpiebilst, ka motociklu vērtēšana turpināsies individuālajos testos līdz jūlija sākumam, un 10. jūlijā "Molā" notiks apbalvošanas ceremonija. Katra motocikla individuālos testus un profesionāļu vērtējumu varēs redzēt raidījumā "Motociklisti", LTV7 ceturtdienās un jebkurā laikā atkārtojumos LTV arhīvā, kā arī speciāli veidotajā mājas lapā www.gadamotocikls.lv, dodot iespēju visiem interesentiem uzzināt vairāk par „Latvijas Gada Motocikls” pretendentiem.

Publicēts: www.kasjauns.lv

22.05.2014

Ne visi fano par "KTM" enduro

foto: Rolands Tjarve

Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?

Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.

Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.

“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas ap­stākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”

Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”

Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”

Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”

Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”

Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”

Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.

publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

23.07.2014

Noteikti Latvijas gada labākie moči!

15.07.2014

Latvijas gada motocikls: “KTM 1190 Adventure”

foto: Artis Drēziņš

Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.

Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.

Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.

Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.

Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.

Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.

Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.

Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…

Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".

Publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

15.07.2014

Ziņas 2014