2014 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Acis, ak, šīs acis! “Latvijas gada motocikls” žūrija vērtē “BMW” un “Yamaha” braucamos

Kā lai neiemīlas šajās acīs! "BMW K1600GT" tehnikai piešķirts kaut kas no dzīvās dabas ("BMW" salona darbiniece Klinta Alsvika).

Ceļojumu motocikls “BMW K1600GT” izskatījās tik liels un uzticams, ka pat sieva otrreiz mūžā sēdās man aizmugurē.

Kāda meitene gan vairāk pievērsa uzmanību kaķa acīm (LED spuldzītes lukturī). Trasē kaimiņu, nesportists būdams, izvizināju uz 170 km/h (citi esot maukuši pat 220 km/h) – nobijos tikai vējā. Jaunais krievs Jūrmalā pienāca klāt un runāja ar mani kā līdzīgs ar līdzīgu. Bagāžas kastēs ielīda rezerves drēbes, suņbarības maiss, aliņu paka un ēdamais ģimenei trijām dienām. Braucot klausījos mūziku – vai tad kādreiz nevar pakrist citiem uz nerviem? Šķiršanās bija kā kaislā romānā no sievietes, kuru varonim bija iespējams tikai mazliet nobaudīt: varbūt nākamajā dzīvē (cena…).

Uz “BMW F800GS Adventure” 400 km maršrutā Rīga–Mazsalaca–Smiltene–Rīga četras reizes saliju un tikpat reizes vējā izžuvu. Nokrāsojās apakšbikses, bet iesnas nepiemetās. Labi, ka bija roku apsilde, diemžēl sēdeklis palika auksts un slapjš. Nomaldījos zemes ceļos, bet neapgāzos. Manam augumam (174 cm) šo mocīti noteikti vajadzētu pazemināt, jo standarta versijā zemi knapi aizsniedzu tikai ar pirkstgaliem.

Ar “Yamaha XT1200ZE Super Tenere” uz Liepājas šosejas gandrīz ielikos pakaļā kādam auto, kas pēdējā brīdī vēlējās nogriezties uz “Lāču” kafejnīcu. Lielā dzinēja rimtais troksnis bišku iemidzināja, bet distance ar priekšā bremzējošo strauji ruka. Uz beztrosītes gāzes roku raustīt nevar: ručka jāglauda kā bērna galva. Citādi paātrinājums milzīgs (vismaz man). No Irlavas mežiem Rīgā tomēr atgriezos dzīvs un pat nesalauzts.

Par visiem trijiem izbaudītajiem močiem jāsaka: kad uzkāp, tad šķiet, ka jādodas karā, no kura var arī neatgriezties, bet dienas beigās liekas, ka motocikls jau gadiem lietots.

“BMW K1600GT”


Motožurnālists Arnis Blodons: “Seši cilindri rindā, 160 zirgspēki un 25 000 eiro cena. Trīs lietas, kas pirmās piesaista uzmanību, ja runājam par šo vācu ceļojuma flagmani. Kārtīgam motociklistam jaudas nekad nav par maz. Šeit tās atlicinātas pārpārēm, bet vai vajag tik daudz? Apdzenot kravas pārvadātājus – jā, bet vai ikdienā un ceļojumos? Savukārt komforta aprīkojums ietver visu – navigāciju, radio, roku un sēdekļu apsildi, info centru, piekares regulāciju un… nepiedodami daudz plastmasas, kura vibrē pie lielāka ātruma. Tas īpaši labi neizskatās par tādu cenu. Toties ir divas izplūdes trubas ar trim apaļām atverēm! Alternatīvi motocikli, kuri var jūs pārvietot ceļojuma režīmā virs 200 kilometriem stundā, ir akurāt par 40 – 50% lētāki. Piemēram, “Yamaha FJR”, “Suzuki Hayabusa”, “Honda VFR 1200″. Bet tie nav “BMW”.”

Tieslietu eksperts Oskars Irbītis: “Pie Arņa teiktā varu piebilst, ka motociklam ir lieliski strādājoša balstiekārta, kas notur motociklu pie ceļa jebkurā kustības režīmā un arī lielos ātrumos. Elektronikas pārpilnība rada vispusīgas informētības sajūtu jau līdz tam līmenim, kad sāk novērst uzmanību no paša brauciena baudīšanas. Dabūt sešus cilindrus rindā un šķērsām ērti vadāmam motociklam ir lielisks piemērs “BMW” inženieru darbam. Vai es gribētu šo motociklu sev? Kā tālāku ceļojumu motociklu noteikti! Kā vienīgo motociklu – nē, jo pilsētā nedaudz par lielu.”

“BMW F800GS 
Adventure” 


A. Blodons: “Viens no iekārojamākiem enduro tipa ceļojuma motocikliem. Cena 12 000 eiro. Labi ekipēts, ar paralēlo cilindru šķidrumdzeses dzinēju aprīkots. Astoņdesmit viens zirgspēks, kas vidējās klases braucamajam nav slikts rādītājs. 2/3 daļas grunts, smilts, dubļi, 1/3 asfalts – tie ir ideāli apstākļi šim mocim. Ir pretizslīdes kontrole (TC) un ABS. Braukšana ar atslēgtu TC prasa iemaņas, bet ir laba, maļoties pa smiltīm. Bezapkopes kardānvārp­stas piedziņa atvieglos ceļojuma izdevumu nastu. Uz asfalta pietrūkst dinamikas, ja esat ap 100 kilogramu smags un mocis nopakots ar līdzi vedamo. Toties Marokā būsiet karalis – ja ir atbilstošas riepas.”

O. Irbītis: “Patīkams piedzīvojums. Ne ar vienu no motocikliem, ar kuru man ir iznācis braukt, nav bijusi tik liela vēlme asfalta segumu iemainīt pret grantētu ceļu.

Motocikls, kas rada visai militāras tehnikas iespaidu – ar robustām, bet gaumīgām formām, nesimetriskiem lukturiem, matētu krāsojumu. Motociklam­ ir ļoti labi balansēts, jo bāka atrodas zem sēdekļa. Pirmā lieta, kas ir jāizdara, iebraucot neceļos, ir jāatslēdz kontroles vilkmes iekārtas, kas lieliski noder uz ceļa. Vilkmes kontroles nostrādāšana rada ne visai patīkamas sajūtas – motocikls pārlieku raustās.

Var strīdēties par motociklā izmanto ķēdes piedziņu – labi vai slikti. Atšķirībā no kardāna piedziņas ir mazāka neatsperotā masa, kas ļauj labāk kontrolēt balstiekārtas darbību, bet prasa daudz lielāku vērību un apkopi salīdzinoši neaizsargātajai ķēdei pret dubļiem un smiltīm. Elektroniski vadāma balst­iekārta ļauj ātri un vienkārši piemeklēt labāko režīmu mūsu ceļiem.”

“Yamaha XT1200ZE 
Super Tenere”


A. Blodons: “Japāņu kvalitātes “BMW” vai “KTM”. Labi veidots lielās klases alternatīvs ceļojuma motocikls ar iespēju nobraukt no asfalta. Ne tālāk. Divu cilindru 90 grādu 1190 kubikcentimetru šķidrumdzeses dzinējs piešķir labu dinamiku. Izmantota wire-by-wire tehnoloģija, kas nozīmē – gāzes trosītes nav, tikai elektronika. Ja saiet grīstē, tikai ar skrūvgriezi vien Murmanskas ceļos nesaremontēsi. Kardānvārpsta piedziņa. Mocis ir nišā, kur par 
15 – 16 000 eiro ir daudz konkurentu: “BMW R1200GS Adventure”, “KTM 1290 Adventure R”, “Triumph Tiger”, “Honda Crosstourer”. ”

O. Irbītis: “Dalītas jūtas. Ir labi, bet nav spilgti. Pārbaudīta vērtība, bet bez odziņas. Motocikls vienlīdz labi jūtas uz visiem ceļiem: paliek atmiņas par ceļiem, nevis par pašu moci, tas ar visu tiek galā mierīgi un nemanāmi, bez liekiem satraukumiem un adrenalīna uzplūdiem. Noslodzes režīmu regulējumi ļauj viegli adaptēt motociklu braukšanai vienatnē un ar pasažieri un papildus somām. Dzinēja griezes momenta līkne ir piemērota neceļu braucieniem. Klasisks piedzīvojumu motocikls ar iespēju to nokārt ar kastēm, kurās sakraut savu iedzīvi tālākam ceļam.”

Publicēts: www.la.lv

06.06.2014

Ne visi fano par "KTM" enduro

foto: Rolands Tjarve

Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?

Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.

Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.

“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas ap­stākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”

Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”

Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”

Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”

Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”

Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”

Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.

publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

23.07.2014

Noteikti Latvijas gada labākie moči!

15.07.2014

Latvijas gada motocikls: “KTM 1190 Adventure”

foto: Artis Drēziņš

Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.

Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.

Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.

Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.

Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.

Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.

Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.

Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…

Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".

Publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

15.07.2014

Ziņas 2014