Šogad, pateicoties TV raidījuma „Motociklisti” vadītāja Arņa Blodona iniciatīvai, tika izveidots un dots starts pirmajam motociklu konkursam Latvijā — „Gada motocikls”.
Par titulu „Gada motocikls” lemj žūrija, kuras sastāvā ir žurnālisti, kas prot braukt ar motociklu un var pastāstīt savai auditorijai par testēto transporta līdzekli. Otra žūrijas daļa ir eksperti, kas dalīsies savos iespaidos ar mediju pārstāvjiem un moto dīleriem.
Konkursā piedalās 24 motocikli, kuri sadalīti piecās nominācijās: labākais tūrisma, piedzīvojumu, paaugstināta komforta, sporta, ielas motocikls. 14. maijā konkursa žūrijai bija smags darbs — dienas garumā dot vērtējumu par katru no konkursā izstādītajiem motocikliem. Testa sesija notika sporta kompleksā „333” un tā apvidū. Žūrijai tika dota rīcības brīvībā, bet dīleru pārstāvji neskopojās ar informāciju par modeli, kuru pārstāv. Dienas pirmā puse bija lietaina, un šajā motociklam tik nedraudzīgajā laikā tika izmēģināti tūrisma motocikli. Braucot ar „BMW 1200RT”, varēja izbaudīt visas berlīnieša ekstras — apsildāmos rokturus, sēdekli un elektriski regulējamo vējstiklu, kas ļauj braukt ar neaizvērtu ķiveres stiklu lietus laikā. Par spīti saviem iespaidīgajiem izmēriem, motocikls ir ļoti ērti vadāms. Mulsina vien tehnoloģisko „fīču” daudzums, kas motociklu padara par „automobili uz diviem riteņiem”. Vai tas nepieciešams motociklam, ar kuru gribētu doties uz pasaules malu?
„Jo vienkāršāk, jo labāk!” — šis sauklis iederētos, raksturojot „Suzuki V-Storm DL1000”, kas nominēts piedzīvojumu motociklu kategorijā. Jaudīgs motocikls bez elektroniskajām „fīčām”. Pagriežot amortizatoru cietības sviru, piekares amortizāciju vari pieregulēt pats. Dīvaini izskatās „Suzuki” dzinējs. Pirmais uzreiz pamanāmais ir uzskrūvējamais eļļas filtrs, kuram apkārt kā čūska vijas izpūtēja caurule. Dizaina estēti par „V-Storm” noteikt rauktu degunu, bet mehāniķi — gluži pretēji — priecātos, ka nevajag izjaukt pusi motocikla, lai, nomainot eļļu, piekļūtu eļļas filtram, tāpat arī starterim.
Par šo varētu fanot estēti ?
Motocikls nav paredzēts dubļiem un zemes ceļiem, bet gan gludam asfaltam vai motosporta trasei — „MV Agusta F4 1000”. Lai nu kas, bet itālieši prot izveidot skaistu un modernu dizainu. Katra detaļa un līnija ir veidota tā, lai braucējs saplūstu ar motociklu un kļūtu par vienu veselu. Gluži kā elegants cimds uz dāmas rokas. Pat izpūtēji nebojā motocikla siluetu, bet kā kvadrātainas Doma ērģeļu stabules iznirst no sēdekļa apkašas aizmugurē absolūti simetriski. Pilnīgs pretstats „MV Agusta” sportbaikam bija „MV Agusta Brutale 800 Dragster”. Absolūti oriģināls dizains, sākot no stūres rokturiem, kurus var regulēt dažādos leņķos, līdz pagrieziena lukturiem, kas piestiprināti pie ļoti oriģināla izskata dubļusarga. Uzsākot braukt ar šo vienvietīgo huligānu, ausīs iecērtas neparastā skaņa, ko izdod trīs cilindru dzinējs caur trim stabulēm, kuru nav analoģiska dizaina izpūtējiem. Skaņa ir kā rallijam sagatavotam „Subaru Sti”. Braucot ar „Brutale 800 Dragster”, rodas sajūta, ka esi apseglojis monstru, kas gatavs visus saplosīt gabalos.
Austriešu „KTM 1290 Super Duke” itāliešu dragsteram var radīt visai nopietnu konkurenci. Veidots uz klasiskiem pamatiem, kam piešauta iespaidīga jauda, motocikls neliek vilties. Precīza pārnesumu kārbas darbība, spēcīgas bremzes. Ar kreisās rokas īkšķa palīdzību var iestatīt režīmus, kuri nepieciešami, lai motocikls brauktu atbilstoši. Regulācija un iestatījumi samērā vienkārši — nu gluži kā deviņdesmito gadu nogales „Nokia” mobilajiem telefoniem. Mitrā laikā mana mugura kļuva netīra — gluži kā braucot pa peļķēm ar velosipēdu bez aizmugurējā dubļu aizsarga. Nu bet tas taču ir motocikls, un nav ko sūdzēties par slapju ekipējumu.
„Deutschland, Deutschland uber alles!” Pirmais, kas ienāk pratā, braucot ar „BMW F 800GS Adventure”. Pareizs un praktisks kā traumatoloģijas slimnīcas gulta. Ērts, dizains kā militārai tehnikai. Ar šo motociklu varētu kalnus gāzt! Bet kur palicis kardāns? Šim nezvēram ir ķēdes piedziņa un nav tādas „izvirtības” kā elektriskā gāzes roktura. Pārskatāms mērinstrumentu panelis, kam atšķirībā no ciltsbrāļiem ir klasiska skata spidometrs un tahometrs. Savukārt infodisplejs ar pārējiem motocikla informācijas datiem ir digitāls. Viss precīzi un korekti. No elektroniskajām „fīčām” — piekares regulācija. Ķēde motociklam ir īpaši jākopj. Katrs bezceļa pārbrauciens beidzas ar to, ka tā ir jāmazgā, jāeļļo un, sasniedzot nodiluma griestus, jāmaina reizē ar zobratiem. Daudzi moto tūristi dod priekšroku motociklam ar kardāna piedziņu, un te uz skatuves uznāk „Yamaha” ar savu piedzīvojumu motociklu „XT1200ZE Super Tenere”.
Motocikla veidols atgādina spāres galvu ar izlobītām acīm un atvērtu žokli, no kura kā ilkņi izlīduši divi amortizatora štoki. Gaitā pārsteidz tas, ka 1200 kubikcentimetru motors nav tik spēcīgs, kā varētu vēlēties. Tas izskaidrojam ar kardāna piedziņu. Savukārt pārnesumu kārbas darbība lika vilties.
Dīvainais gals...
Man nekad nebija bijusi darīšana ar pseido motociklu. It kā kvadracikls, bet pēc skata kā sniega mocis. Sniega un ūdens motociklu ražotājs „Can-Am” ražo arī triciklus. Neliela instruktāža, un uz priekšu ar „Can-Am Spyder RT SE6 LTD 2014”. Varētu droši apgalvot, ka šis braucamais piesaistīs apkārtējo līdzpilsoņu uzmanību. Savukārt tas, ka, lai ar to brauktu, ir nepieciešama „B” kategorijas vadītāja apliecība, pilnībā izsvītro motocikla priekšrocības, jo braucamais kļūst par automobili. „Can-Am” ir aprīkots ar pusautomātisko transmisiju. Tas nozīmē, ka ātrumus uz augušu pārslēdz ar slēdzi, kurš izvietots uz stūresrata tā, lai to varētu izdarīt ar kreisās rokas īkšķi. Braucot pa nelīdzenu ceļu, nepamet nedrošības sajūta. Savukārt braucot pagriezienos, jāstrādā ar korpusu, lai gluži kā burātājs līdzsvarotu braucamo, kuram priekšējie riteņi atraujas no zemes. „Can-Am Spyder” ir iekļauts paaugstināta komforta motociklu nominācijā kopā ar futūristisko „Honda CTX 1300”. Pirms pieciem gadiem Latvijas tirgū ienāca motocikls ar automātisko transmisiju — „Honda DN-01”. Diemžēl unikālais motocikls neguva plašu lietotāju auditoriju, bet „Honda” radīja nākamo kruīzeri — „Honda CTX 1300”.„Honda CXT” atšķirībā no „DN-01”nav aprīkots ar automātisko pārnesumu kārbu. Par pārnesumiem rūpējas sešu pārnesumu mehāniskā transmisija. Braucējs pie stūres jūtas kā automobilī bez priekšējā stikla. Mērinstrumentu panelis ir tāds, it kā būtu palienēts no „Honda Accord” sedana. Labi pārskatāms, bet nekādi neasociējas ar motociklu. Kā jau kārtīgam kruīzeram — „CXT” ir radio. Pogas ir izvietotas uz bākas, bet es brauciena laikā neriskēju novērst uzmanību no ceļa, lai atrastu īsto pogu no astoņām, ar kuru pagriezt braucošam mocim mūziku skaļāk. Mana piesardzība attaisnojās, jo pēc brīža uz ceļa nesteidzīgā solī iznāca brangs alnis. Bremzes šo smago laineri uz slapjā asfalta apturēja momentā, bet alnis, šķērsojis brauktuvi, iebrida mežā. Nelīdzenais ceļš no Rīgas līdz Ropažiem parādīja, ka „CXT” nav radīts mūsu ceļu kvalitātei. Motocikla piekare nespēj noslāpēt pampakus, kuri brīžam liek amortizatoriem nostrādāt vairāk, nekā viņi to spēj.
Radīts Latvijai
Latvija ir džipu zeme. Tas saistīts ne tikai ar sliktajiem ceļiem, bet arī ar mūsu platumu grādos esošo modi. Braucot pa paugurainu asfaltu vai izdangātu zemes ceļu, „KTM 1190 Adventure” ir lielisks sabiedrotais. Piekares regulācija elektroniska, to var noregulēt visiem laika apstākļiem un ceļa segumiem. Bremzes kā naži, bet dzinēja skaņa kā smagam ložmetējam, kurš norij kasetēm svina ložu. „KTM Adventure” ir motocikls, kas ļauj justies komfortabli gara auguma cilvēkam, bet „KTM Adventure „R”” ir paredzēts īstam vecim, kurš no darba brīvajā laikā spēlē basketbolu. Tieši par to, ka „R” modelis ir augsts, sūdzējušies tie žūrijas dalībnieki, kuru augums bija zem 180 centimetriem. Dzīvojot savukārt pilsētas vidē un parkojot motociklu uz ietves vai lavierējot starp automobiļiem sastrēgumos, noder pilnīgi kas cits — motocikls ar automātisko transmisiju.
Šogad Latvijas tirgū ienāca „Honda NC750XD” ar divsajūgu automātisko pārnesumu kārbu. Šis „NC700” modelis ir piedzīvojis dažus uzlabojumus. Motocikla galvenā priekšrocība — ērtums un praktiskums. Pseidobākas vietā atrodas mantu kaste, kurā bez bažām var ielikt moto ķiveri. Braucot savukārt pilsētas plūsmā, automāts atvieglo braukšanas komfortu. Nepieciešamības gadījumā ātrumus var pārslēgt manuāli ar taustiņiem, kuri izvietoti uz labās puses stūres sviras.
Klasisko vērtību cienītāji noteikti pamanītu „Harley Davidson XL 1200X Sportster Forty-Eight” čoperi. Jaudīgs motocikls ar agresīvu skaņu, radīts pilsētvidei un pārbraucieniem. Šis motocikls ir absolūta klasika bez pārgudrām elektroniskām „fīčām”, bet ieguvis ABS bremžu sistēmu. Vieni viņu dēvē par dāmu motociklu, jo „Hārlis” asociējas ar lielu motociklu, kura tūnešanas iespējas ir bezgalīgas. Tomēr mana mugura saka „nē” motocikliem tad, ja braucēja kājas ir izstieptas uz priekšu.
Ceļam gals
Ceļot pa šosejām ir viens, bet braukt pa aizaugušām meža stigām un lūkoties uz neaizmirstamām dabas ainavām — pavisam kas cits. Te nu talkā nāk enduro motocikli. Konkursā izstādītais „Husqvarna FE 501” bezceļnieks ar 600 cm³ dzinēju deva iespēju izbaudīt jaudu, kas savu braucēju bez grūtībām uzveda jebkurā smilšu kalnā. Diemžēl motocikls ar numuru 13 bija liktenīgs raksta autoram, kad testa sesijas nobeigumā, braucot no smilšaina kalniņa, motobraucēja kāja nokrita no kāpšļa... Sekoja neveiksmīgs kritiens un līdz ar to arī motosezonas noslēgums.
Konkurss „Latvijas Gada motocikls 2014” noslēgsies šā gada jūlijā. Pateicoties tam, ir sākušās pārmaiņas motolietās Latvijā. Moto interesenti var iegūt informāciju no medijiem, kuriem ir pieejami testa motocikli. Savukārt pircēji var pieprasīt testa braucienu ar motociklu, kuru viņi vēlas iegādāties. Interesējieties, prasiet, testējiet un izdariet savu izvēli!
Raksts publicēts: www.autonews.lv
28.05.2014
Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?
Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.
Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.
“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas apstākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”
Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”
Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”
Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”
Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”
Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”
Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.
publicēts: www.la.lv
23.07.2014
Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.
Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.
Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.
Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.
Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.
Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.
Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.
Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…
Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".
Publicēts: www.la.lv
15.07.2014
15.07.2014
15.07.2014
15.07.2014
15.07.2014
14.07.2014
14.07.2014
10.07.2014
08.07.2014
19.06.2014
19.06.2014
10.06.2014
06.06.2014
28.05.2014
22.05.2014
22.05.2014
22.05.2014
15.05.2014
13.05.2014
08.05.2014
08.05.2014
08.05.2014
05.05.2014
03.05.2014
29.04.2014
28.04.2014
28.04.2014
26.04.2014