2014 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Litriem benzīna un simtiem kilometru: izmēģina "Gada motocikla" titula pretendentus

Trešdien visu dienu sporta kompleksā "333" un tā apkārtnē žūrijas dalībnieki intensīvi izmēģināja un vērtēja vairāk nekā 20 motociklu modeļu, kuri pretendē uz pirmo "Latvijas Gada motocikla" titulu.

Konkursam pavisam pieteikti jau 24 motocikli, kas ir negaidīti liels skaits, stāsta "Latvijas Gada motocikls" padomes priekšsēdētājs - vecākais tiesu eksperts auto un moto satiksmes lietās Oskars Irbītis.

Braucamrīkus žūrijā esošie eksperti, motoentuziasti un mediju pārstāvji trešdien varēja izmēģināt gan trasē, gan uz apkārtnes cietā un zemes seguma ceļiem - atkarībā no konkrētā motocikla specifikas un tehniskajām īpašībām.

Ja atskaita incidentu dienas beigās, kad viens no žūrijas locekļiem negadījumā ar bezceļa motociklu mežā lauzis kāju, diena bijusi veiksmīga, uzskata Irbītis.

Viņš norāda, ka, par spīti lietum un ļoti sliktiem laikapstākļiem pašā sākumā, žūrija bija izteikti disciplinēta un strādāja bez incidentiem un pretenzijām. "Cik izskatījās, galarezultātā visi ir apmierināti. Noguruši, bet apmierināti," secina Irbītis.

Iebildumu par žūrijas darbu nav arī BMW motociklu dīlera "Inchcape BM Auto" pārstāvim Mikam Peleckim, kurš smiedamies norāda, ka nezina, kas ar motocikliem darīts mežā ārpus viņa redzes loka. "Bet nē, močiem viss kārtībā. Ar mūsējiem neviens nekrita, līdz ar to liekas, ka viss būs forši," stāsta Peleckis.

Ar mežu un motociklu "Husqvarna FE 501" spilgtākie dienas iespaidi saistās motobraukšanas instruktoram Ģirtam Vilnim. "Tas bija riktīgi agresīvs,jaudīgs - tāds, kādam ir jābūt meža motociklam," viņš stāsta. "Nedaudz pietrūka meistarības, lai tiktu pāri tai bedrei, tad attiecīgi nācās uzmest kūleni," atklāj Vilnis, norādot, ka ne pats, ne motocikls nav cietis.

Izmēģinājuma braucienu standarta aplis bija nedaudz garāks par 20 kilometriem, bet, ņemot vērā lielo testējamo motociklu skaitu, vienam žūrijas loceklim kopsummā nācās dienas laikā mērot vairākus simtus kilometru garu ceļu ar daudz dažādiem braucamrīkiem.

"Ļoti jāpiedomā, kurš bija kurš," atzīst Irbītis, kurš trešdien izmēģinājis 17 motociklus. Ja iespaidi sāk galīgi sajukt, viņš iesaka laiku pa laikam starp izmēģinājumiem izbraukt ar kādu pavisam vienkāršu vai pilnīgi citas klases motociklu.

Kā piemēru tādai atslodzei, lai "nodzēstu" visas iepriekšējās izjūtas, viņš min "Yamaha MT-09". "Ļoti primitīvs, ļoti vienkāršs, bet vienlaikus visiem pieejams motocikls - tīrākais "ielinieks"," skaidro eksperts. "Ja gribas atpūsties, tad varēja paņemt "Harley-Davidson" lielās "klavieres" "Electra Glide" - atpūsties, pasēdēt dīvānā, izbraukt," stāsta Irbītis, piebilstot, ka vēl eksotiskākas un citādas sajūtas sniedz motocikls uz trīs riteņiem "CAN-AM Spyder".

Par Irbīša pieminēto "Harley-Davidson" "Electra Glide Ultra Classic" viedoklis ir arī Vilnim. "Es tiešām biju gaidījis, ka tur kaut kas būs vairāk. Nē, tur nav nekā. Tas bija tāds dīvains pārsteigums - viņš taču maksā milzu naudu," secina motobraukšanas instruktors. Viņam daudz labāk paticis šī paša ražotāja vienkāršais "Sportster Forty Eight" ar 1200 kubikcentimetru tilpuma dzinēju.

Lai gan kopējā testu diena ir noslēgusies, individuālie motociklu izmēģinājumi turpināsies vēl līdz jūnija beigām. Tāpat vēl priekšā žūrijas vērtējumu apkopošana un spriešana. "Es tagad uzreiz varu teikt, ka ar vienu balsojumu viss nebeigsies," par konkursa uzvarētāja noteikšanu prognozē Irbītis.

Konkurss "Latvijas Gada motocikls" notiek pirmo reizi. Motocikli tiek vērtēti piecās kategorijās: "paaugstināta komforta lielie motocikli", "tūrisma motocikli", "piedzīvojumu / paaugstinātas pārgājamības motocikli", "ielas motocikli" un "sporta motocikli".

Galveno balvu "Latvijas Gada motocikls" saņems viens no visiem kandidātiem. Motocikli netiek salīdzināti savā starpā pēc kādiem konkrētiem tehniskiem parametriem, bet tiek vērtēti atbilstoši savai klasei un konstrukcijai.

Papildus balvas saņems arī katras kategorijas labākais motocikls. "Latvijas Gada motocikls" būs zināms jūlija sākumā.

Konkursa žūriju, kuras priekšsēdētājs ir Latvijas Motoklubu asociācijas (MCA) un "Vēja brāļu ordenis" prezidents Aivars Freimanis, veido žurnālisti un nozares speciālisti. Balsojuma tehnisko un teorētisko daļu pārrauga Rīgas Tehniskās universitātes mācībspēks un sertificēts satiksmes negadījumu tieslietu eksperts Oskars Irbītis.

Publicēts: Delfi.lv

15.05.2014

Ne visi fano par "KTM" enduro

foto: Rolands Tjarve

Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?

Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.

Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.

“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas ap­stākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”

Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”

Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”

Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”

Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”

Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”

Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.

publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

23.07.2014

Noteikti Latvijas gada labākie moči!

15.07.2014

Latvijas gada motocikls: “KTM 1190 Adventure”

foto: Artis Drēziņš

Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.

Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.

Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.

Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.

Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.

Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.

Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.

Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…

Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".

Publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

15.07.2014

Ziņas 2014