2014 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Benzīns galvās, benzīns sirdīs

"«Benzīns un eļļa ir labākā smarža, Mēs esam ceļā, un mērķis ir ceļš," tā visas motociklu būšanas jēgu apdzied Dambis un grupa Inokentijs Mārpls. «Vējā plīv mati, garām zib koki. Meitenes noskatās, es kā vējš.» Vēl tajā dziesmā ir par kurbuli, kas sūdīgi pielec, policistiem, kuri nevar noķert, utt., u.t.jpr. Vienā Latvijas motobraukšanas sezonā to visu var izbaudīt, bet saspiest visu sezonu vienā dienā – tā jau ir augstākā pilotāža. Konkursa Latvijas gada motocikls 2014 organizatoriem, dalībniekiem un žūrijai tas izdevās.

Vienā dienā katrs no 11 žūrijas dalībniekiem, Neatkarīgās Avīzes pārstāvis to skaitā, izbrauca ar 23 motocikliem. Kā no rīta sākām 333 trasē un tās apkaimē rūkt, tā vēlā vakarā tikai beidzām, un, ja atskaita vienu lauztu autožurnālista Kaspara Bergmaņa kāju, viss noritēja ideāli gludi.

Izrādās, citur Eiropā motociklu testi netiek šādi organizēti – tur motolietu profesionāļi jaunos modeļus testē savā nodabā, mediji savā. Līdz ar to Arnis Blodons, pateicoties kuram šī nominācija beidzot iedibināta arī Latvijā, ir krietns tradīciju celmlauzis.

Dīleru pieteiktie motocikli ir ļoti dažādi, tādēļ tos arī vērtē dažādās kategorijās, saskaņā ar smalku kritēriju kopumu un punktu skalu, ko izveidojis vecākais tiesu eksperts auto/moto lietās Oskars Irbītis. Tomēr, izvērtējot tādus parametrus kā vadāmība, dinamika, tehniskās novitātes, dizains/ergonomika un piemērotība Latvijai, viena aile atstāta tīri subjektīvām izjūtām, kas attiecībā uz motociklu ir vissvarīgākās, proti, gribu/negribu.

Neizprotamā kārtā Neatkarīgās gribu/negribu topa augšgalā iekārtojies, iespējams, Latvijas un arī jebkādiem citiem apstākļiem visnepiemērotākais sporta motocikls Agusta F4 1000. Traks itālietis – izcili neērts, ne pārāk skaists, arī dārgs. Spoguļos kaut kas redzams tikai tad, ja nokāpj nost un pietupjas. Šaurā vietā apgriezties neiespējami. Un tomēr – kā tas spēj aizraut! No F4 atvasinātais un koplietošanas ceļiem piemērotais Agusta Brutale salīdzinājumā ar savu pirmtēvu vai pirmmāti jau šķiet pārāk rāms un piejaucēts. Šosejnieku konkurencē noteikti jārunā vēl par diviem modeļiem. Pirmais ir KTM 1290 Super DUKE. Pilnīgs jaudas ārprāts, kura savaldīšanai jābūt gan stipriem nerviem, gan nobriedušākam prātam. Kur ar tādu legāli izskrieties? Droši vien uz Vāciju jābrauc vai slēgtu trasi. Trešais ielu skrējējs ir bavārietis. Bembis 1000R ar izcilām bremzēm, un, lai arī jauniņais šajā segmentā, šķiet, tiešām dēvējams par gada un varbūt arī piecgades veiksmi.

Katram žūrijas pārstāvim sarežģītākais uzdevums ir abstrahēties no sava iecienītākā motocikla tipa. Manā gadījumā tas ir enduro jeb piedzīvojumu motocikli. Pārsēšanās no KTM 1190 Adventure uz Yamaha MT-09 šķita kā no milža uz punduri, kaut gan arī pundurim nav ne vainas – gana pieejams un labs motodzīves sākumam. Milžu vidū sīvākie konkurenti tomēr ir BMW R 1200 GS Adventure ar tradicionāli uzdauzīto (vai blēdīgi piemiegto) aci un pilnīgi no jauna salasītais Suzuki V-Storm DL 1000. Lielisks visdažādākajos ceļa apstākļos, glīts un ērts. Tikai dīvaini, ka piekare mūsdienu elektronikas laikmetā regulējama ar skrūvgriezi.

Par Latvijas labākā motocikla nosaukumu cīnās ļoti raiba motociklu sabiedrība – arī 400 kilogramu smagais Harley-Davidson Electra Glide ar iesauku trolejbuss un trīsritenis CAN-Am Spyder, kas būtu ideāls brīvdabas rīks motobraucējiem/iesācējiem/pensionāriem. Lēkātāja Husqvarna Fe 501, kas salauza vienu žūrijas kāju. Vesels Hondu klāsts, kas aprīkots ar motociklam neierastu lietu – automātisko ātrumkārbu. Šogad patiešām ir no kā izvēlēties. Bet galvenā mācība paliek nemainīga – lai ilgi un laimīgi brauktu ar motociklu, jāatrod īstais. Veiksmi meklējumos!

Publicēts: nra.lv

22.05.2014

Ne visi fano par "KTM" enduro

foto: Rolands Tjarve

Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?

Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.

Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.

“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas ap­stākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”

Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”

Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”

Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”

Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”

Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”

Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.

publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

23.07.2014

Noteikti Latvijas gada labākie moči!

15.07.2014

Latvijas gada motocikls: “KTM 1190 Adventure”

foto: Artis Drēziņš

Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.

Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.

Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.

Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.

Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.

Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.

Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.

Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…

Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".

Publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

15.07.2014

Ziņas 2014