2014 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

BMW R nineT

90 gadu jubilejai par godu, BMW motociklu ražotājs ir dāvājis visiem šīs markas cienītajiem tiešām jauku modeli. BMW nine-T. Tas ir motocikls, veco laiku braucējiem. Jeb tā saucamajiem Old School Boys. Konceptā ietilpst ir 2 riteņi, dzinējs, rāmis, dakša un 2 stūres ragi. Un vēl atrodama vieta bākai un beņķītim. Ar to papildus aprīkojuma iespējas ir izsmeltas.

Par dzinēju. Nekādu jauno konceptu, nekādu šķidrumdzešu. Vecais, labais gaisa-eļlas opozīts ar sauso sajūgu. 4 vārsti uz vienu cilindru. Kopējais darba apjoms - 1170 cm3. 110 Zs pie 7750 apgr./min. un 119 Nm pie 6000 apgr./min. Vienkāršu trubu rāmis, normāla „dakša” – nekādi „tele” un „para” lēveri. Apaļa lampa un pavisam vienkāršs mēraparātu panelis. Divi apaļi BMW pulksteņi. Ātrumam un apgriezieniem. Zaļgans šķidro kristālu lodziņš a la deviņdesmitie. Tas ir arī viss. Bāka ir izpildīta stilizēti Cafe Racer stilā ar nedaudz iespiestiem sānu ielaidumiem, pie kuriem piekļaut ceļgalus. Ar vienu mono sēdekli, kuru var konstruēt kā tādu lego klucīti. Te var pielipināt arī otram sēdētājam vietu. Jāsaka, ka motocikla koncepts ir domāts tiem, kuriem patīk pārbūvēt savu braucamrīku visneiedomājamākos veidos. Patiesībā šo modeli tirgū palaida kā eksperimentu. Kuru no moto mākslas gigantiem varētu interesēt šī motocikla pārveide? Viens no tiem ir Rolands Sends (Roland Sand), kurš izveidojis savu versiju par sacīkšu tēmu ar 70. gadu stilistiku. Šim motociklam marķējums ir BMW R 90 S.

Ja paliekam pie standarta versijas BMW nine-T, tad tas ir absolūts izklaides rīks jeb rotaļlieta vīrietim, kurš ir pašpietiekams. Nekādu ceļojuma somu, nekādu lieku liberiņu. Tikai 4 zelta kredītkartes, un dodamies kurp degums rāda. Iespējams, ka līdzi varat paaicināt divus tādus pašus „jefiņus”. Vācu dizaineri savos zīmējumos par papildaprīkojumiem norāda, ka uz motocikla var uzsiet vienu kārtīgu celojuma somu. To jūs varat izdarīt tikai tad, ja aizmugures sēdvieta atstāta pieskrūvēta.

Motocikla izplūdes sistēma jau standartā ir divas kārtīgas bavāriešu taures, kuras piedāvā nomainīt pret Akrapoviča solo „trubu”. Jāsaka, ka man vislabāk patīk versija ar izliekto izplūdes sistēmu, kura neaizsedz aizmugurējo riteni. Ļauj baudīt tā tehnoloģisko stiprinājuma risinājumu.

BMW nine-T šasija ir aizgūta no ražošanas sen noņemtā opozītsporta motocikla HP2 Sport (nebija slikts braucamais). Arī bremzes ir tās pašas. Priekšā monobloka Brembo, kaut arī dakša aizgūta no S 1000 RR. Vienīgā atšķirība no vecā modeļa ir Eiropas Savienības direktīva, kas liek motociklos iekļaut obligāto ABS.

Pircējam tiek piedāvāta ocija - iegādāties komforta sēdekli, kas sastāv no 2 daļām. Aizmugurējo iespējams apklāt ar alumīnija vāciņu. Atskrūvējot 8 skrūves, aizmugurējo daļu noņemam.

Cena. BMW nine-T motocikls nav lēts. Tas maksā ap 15 000 eiro. Taču tā unikalitāte, nelielā sērija to padarījusi par deficītu visā Eiropā. Latvijai tika iedalīti 2 šī motocikla eksemplari, kuri tika nopirkti jau pirms šis sadalījums stājās spēkā. Manā uztverē BMW nine-T ir motocikls ar lielo burtu, ietver sevī visas tās lakoniskās īpašības, ko saprotam ar motobraukšanas prieku. Nedaudz vientuļi, nedaudz neērti, bezgala romantiski.

Arnis Blodons

08.05.2014

Ne visi fano par "KTM" enduro

foto: Rolands Tjarve

Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?

Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.

Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.

“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas ap­stākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”

Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”

Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”

Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”

Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”

Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”

Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.

publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

23.07.2014

Noteikti Latvijas gada labākie moči!

15.07.2014

Latvijas gada motocikls: “KTM 1190 Adventure”

foto: Artis Drēziņš

Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.

Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.

Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.

Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.

Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.

Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.

Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.

Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…

Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".

Publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

15.07.2014

Ziņas 2014