2014 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic

Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic - viens no pasaulē populārākajiem un prestižākajiem ceļojuma motocikliem. Ja ieskatāmies Harley-Davidson logotipā - Bar and Shield, tad Ultra Glide classic priekšējā daļa ar vējtveri un stūri veido šī zīmola pamatu.

Pagājušā gada Rushmor projekta ietvaros tika radīta uzlabotā Harley-Davidson dzinēju gamma ar nosaukumu High Output Twin Cam 103. Ar to tika aprīkoti lielie šosejas kuģi Ultras. Izmaiņas skāra sadales vārpstu, tika palielināta gaisa ieplūde, un tā rezultātā lielāka grieze pie kloķvārpstas zemākiem apgriezieniem.

Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic transmisijas piektais pārnesums tika saīsināts. Lai braucot ātrumā 100;130 km/h varētu panākt labāku paātrinājumu. Tas nepieciešams, ja gadījumā apdzenat kravas pārvadājumu „fūri”. Spēja paātrināties ir drošības jautājums, situācijā, kad pretī tuvojas cits transporta līdzeklis.

Ekoloģiskās normas šobrīd pieprasa citus standartus attiecība pret seno Harley-Davidson koncepciju – labs V veida dzinējs ir gaisa dzeses dzinējs. Šobrīd, lai iekļautos stingrajos normatīvos ar zaļo marķējumu, tas ir papildināts ar cilindra šķidrumdzesi. Tagad Electra Glide Ultra Classic dzinēja nosaukumam pievienojušies vārdi Twin Cooled. Tas nozīme, ka dzinēja galvas līdzīgi kā BMW opozītam, tiek dzesētas ar šķidrumu.

Arī kompresijas pakāpe ir palielinājusies no 9.6 uz 10, kas uzlabo degvielas degšanas temperatūras režīmu pilsētas sastrēgumos. Uzlabojušies jaudas parametri, salīdzinot ar iepriekšējo motoru, apmēram par 10,5 %. Šo dzinēju jūs varat sazīmēt, ja ieskatāties motocikla sānu vēja aizsargos. Tur ir iemontēti nelieli radiatori. Uzlabojot jaudas parametrus jaunajiem dzinējiem, bija nepieciešams stingrākas atsperes sajūgam. Tas nozīmē – ja sajūgs paliktu tīri mehānisks, tad pilsētas plūsmā, ja vien neesat kalējs, pēc kāda laika pirksti paliktu stīvi no sajūga izspiešanas. Tāpēc lielās klases Harley-Davidson motociklos, izņemot Road King, sajūga konstrukcijā tiek izmantots hidraulikas princips. Šis sajūgs jau ir pārbaudīts uz CVO modeļiem. Ko tur liegties - japāņu motocikli ar līdzīgu hidraulisko sajūgu jau sen ir aprīkoti.

Par motocikla dinamiku var teikt tikai vienu - vai jūs esat lidojis ar klavierēm? Nē? Tad iesaku izmēģināt. Taisnā ceļa posmā paātrināt Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic. Sajūta būs līdzīga. Lai apturētu šo lidojumu, ir uzlabota arī bremžu sistēma ar nosaukumu Reflex, kas sadala bremzēšanas spēku starp riteņiem, ja braucat ātrāk par 40 km/h.

Par motocikla papildaprīkojumu.Tas kļuvis par tūrisma klases standartu. Šķidrā kristāla ekrāns, kurā integrēta navigācija, radio un visa nepieciešamā informācija, kura saistīta ar motocikla ekspluatāciju. Virs šī ekrāna izvietoti vairāk pulksteņu, kuri rāda ātruma apgrieziena, eļļas spiediena, kā arī elektrības lādēšanas potenciālu.

Motocikla vadība, neskatoties uz tā izmēriem, ir samērā viegla, taču nelielā ātrumā šis motocikls nebūs ērts ikdienas lietošanai. Jā, jau dzirdu veselu kori, kuri apgalvos pretējo. Es arī mīlu Harley-Davidson, bet pilsētā izvēlētos modeli Dyna. Vai vēl labāk Softail, ar ko arī pats braucu.

Protams, komforta aprīkojumā ar trim ietilpīgam kastēm apsildāmiem sēdekļiem, aizmugures un priekšpusē izvietotiem skalruņiem sacensties vienkāršākie konkurentu modeļi nevar. Arī apgaismes ķermeņos ir veiktas izmaiņas un tā lukturos tiek izmantotas „insekta acis”. Lai arī gaismas stars ir stipri spožāks, tomēr pēc skata ir drusku nepieņemama jaunā lampa ar savu ultra moderno dizainu. Horizontālas kukaiņa acis disonē ar klasisko motocikla izskatu.

Samaksa par Harley-Davidson joprojām ir atbilstoša tā nosaukumam un protams tā nav maza. Motociklu varam iegādāties sākot no 24 000 eiro, un tā cena var sasniegt 39 000 eiro Screaming Eagle versijai.

Motocikls Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic paredzēts sava statusa apliecināšanai, emocionāliem pasaules ceļojumiem, vestījums jaunajam laikmetam, ka par veco V veida dzinēju ar 2 cilindriem nekas labāks pasaule nav izgudrots.

13.05.2014

Ne visi fano par "KTM" enduro

foto: Rolands Tjarve

Par to, ka konkursā “Latvijas gada motocikls 2014″ uzvarēja “KTM 1190 Adventure”, jau ziņojām. Tiesa, daudzi cienījami žūrijas locekļi par gada motociklu atzina citus, pat kardināli cita tipa braucamos. Kāpēc?

Bet vispirms dosim vārdu žūrijas padomes priekšsēdētājam Oskaram Irbītim, lai raksturotu gan uzvarētāju, gan pēdējās vietas ieguvēju triciklu “CAN-AM Spyder RT”, kuru neviens neievēlēja pirmajā piecniekā un kas arī tehniskajā vērtējumā savāca vismazāk punktu.

Oskars Irbītis (tieslietu eksperts, pats brauc ar ielas “Honda” motociklu): “”KTM 1190 Adventure” ir austriešu pamatīgumā taisīts darba zirgs, kas piemērots visiem ceļiem un visiem laika apstākļiem. Kvalitatīvi un tehniski labi izstrādāts, jo nāk no sporta motociklu ražotāja. Citu firmu jaunajiem braucamajiem nereti gadās atsaukumi tehnisku nepilnību dēļ, bet par “KTM” to nedzird. No izturības un piemērotības viedokļa tas varētu būt Latvijas gada motocikls, bet diemžēl cenas dēļ tas nekļūs populārs. Tāpēc pats balsoju par ko piezemētāku: ielas “Honda NC750XD” moci.

“CAN-AM Spyder RT” tricikls ir kaut kas starp klasisko motociklu un klasisko auto, arī vadāmība tāda, tāpēc žūrijai tas neiepatikās. Divi riteņi priekšā, viens aizmugurē. Sākumā sajūta, ka neturas uz ceļa. Pēc būtības ar to jābrauc kā ar sniega motociklu. Uz grants seguma var ļaut izslīdēt aizmugures ritenim un gūt baudu no vadāmas sānslīdes. Pozitīvākais: vari braukt uzvalkā un ar daudz mantām. Diemžēl Latvijas ap­stākļos pilsētā nevar gūt motocikla priekšrocības tricikla platuma dēļ, ārpus pilsētām labi ceļi ir īsi, bet uz sliktiem savācas daudz bedru, jo tricikls iet pa trijām sliedēm.”

Uģis Spēlmanis (motoinstruktors, brauc ar “Harley-Davidson”): “Nobalsoju par ielas motociklu “MV AGUSTA Brutale 800 Dragster” vairāku iemeslu dēļ. Acij tīkams un atšķirīgs dizains. Dinamisks un jaudīgs. Un ērti sēdēt, kas ir diezgan daudz tāda tipa motociklam. Jaunu cilvēku braucamais. Ja man nebūtu vairāk par 30 gadiem, es tādu ņemtu un skraidītu pa ielām.”

Nils Freivalds (Latvijas Motosporta federācijas pārstāvis, brauc ar “Harley-Davidson”): “Es personīgi ar “KTM” enduro motociklu braukt negribu: nepatīk stāvus sēdēt. Man vajadzīgs garo ceļu braukšanai nepieciešamais komforts. Tāpēc mana izvēle bija “Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic”. Liels kuģis, kura dzinēja grieze uztaisīta tā, ka tas ceļas no jebkura ātruma. Man bijuši arī japāņu moči: tie klab un brakšķ, šis klusi aiziet. Jā, cena liela, bet lietotiem hārļiem tā vienmēr ir patīkama.”

Ģirts Timrots (žurnālists, brauc ar “Honda” krosa motociklu): “Izvēlējos ielas motociklu “BMW S 1000 R”. Kaut kā mums sakrita frekvences. Labs paātrinājums, ārkārtīgi precīzs instruments: kā plakanknaibles par 30 eiro iepretim kādām par diviem eiro. Tehnoloģiski pilnīgs. Pilsētā ļoti labs, žēl tikai, ka nav automātiskās ātrumkārbas. Ikdienā varbūt nav pats parocīgākais, pa zemes ceļiem vispār labāk nebraukt, bet mūsdienās motocikls jau nav praktisks braucamais. Tās ir emocijas un sajūtas.”

Anrijs Anspoks (portāla “Motopower” īpašnieks, brauc ar “KTM” enduro): “Tehnoloģiski “BMW” ir priekšā visiem. Jā, nav automātiskās ātruma kārbas, taču – vai vajag? Piederu pie tiem, kas uzskata, ka mocim jābūt ar ātruma kloķi, redzamu un dzirdamu izpūtēju un citām lietām, kas raksturo kārtīgu motociklu. Mana izvēle uz tūrisma “BMW R 1200 RT” krita arī tāpēc, ka novērtēju inženieru spēju uztaisīt divu cilindru “Boxer” tipa 125 zirgspēku dzinēju bez vibrācijas, tas daudz neatpaliek no lielā brāļa “BMW K 1600 GT”, kam seši cilindri rindā. Toties mazāks un lētāks.”

Ģirts Vilnis (motoinstruktors, brauc ar “Honda” enduro): “Mans favorīts enduro motocikls “BMW F 800 GS Adventure” vadāmības ziņā ir līdzīgs uzvarētājam “KTM”, bet manam augumam – 196 centimetri – atbilstošāks un ērtāks. Citi runā par emocijām, bet man svarīgāks fiziskais aspekts, jo sezonā ar motociklu daudz nobraucu, tas ir arī mans darbs. Kā jebkurš enduro motocikls piemērots Latvijas apstākļiem. Labi, ka var atslēgt visas elektroniskās palīgierīces un ļauties dabiskai braukšanai.”

Es pats braucu ar “Honda” enduro – nobalsoju par lielāko un spožāko: tūrisma motociklu “BMW K 1600 GT”. Tie laikam ir dzīves laikā iegūtie kompleksi. Pēc 50 kubikcentimetru mopēda “Verhovina”, 350 kubikcentimetru “Jawas”, 400 kubikcentimetru “Kawasaki KLE” iespiest starp kājām automašīnas dzinēju (1600 kubikcentimetri, seši cilindri) uz diviem riteņiem ir neaprakstāma bauda. Plus ērtības un komforts, tajā skaitā gaitas komforts. Skaņa kā klusinātai lidmašīnai. Gribētos gan priekšā lielāku riteni, lai labāk varētu izņemt Latvijas bedres. Tā aizrāvos, ka par piemērotību Latvijas apstākļiem aizmirsu. Sanāca tāds brīvdienu piedzīvojums. Ikdienā: atpakaļ uz enduro! Vai tā ir “KTM”, “Honda”, “Yamaha” vai kāda cita marka, tas jau ir patikšanas un naudas jautājums.

publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

23.07.2014

Noteikti Latvijas gada labākie moči!

15.07.2014

Latvijas gada motocikls: “KTM 1190 Adventure”

foto: Artis Drēziņš

Noslēdzies Latvijā pirmais motociklu konkurss.

Manuprāt, konkursa "Latvijas gada motocikls 2014″ beigu rezultāti ir gan gaidīti, gan pārsteidzoši.

Gaidīti, jo uzvarēja Latvijas dažādajiem ceļiem vispiemērotākā motocikla tipa – enduro – pārstāvis.

Gaidīti, ka savā starpā ar enduro motocikliem konkurēja ielu un sporta motocikli, kas Latvijā ir populāri un žūrijas locekļu iecienīti braucamie.

Gaidīti, ka līderos nebija tūrisma un paaugstināta komforta braucamie, kas tehniski ir virsotnes, taču tradīciju un lielās cenas dēļ Latvijā ir mazskaitlīgi.

Pārsteidza, ka "Harley-Davidson" motocikli, kas ir vairāku vērtētāju iecienītākā marka, ieguva tikai 13., 20. un 22. vietu, kaut gan pirms konkursa rezultātu pasludināšanas mēļoja, ka savējie iebalsos savējos… Lai arī šobrīd "Harley-Davidson" gluži vairs nav braucamie ar moskviča tehnoloģijām, kurus pārdod par BMW cenu, piemēram, "FLHTCU Electra Glide Ultra Classic" personīgi iedevu 5. vietu, jo tas man likās komforta augstākā klase, savējie tomēr pievīla.

Pārsteidza sporta tipa "MV Agusta Dragster 800″ 2. vieta, jo nesaprotu, kur un kā Latvijā to var lietderīgi izmantot.

Pārsteidza, ka žūrijas atzinību neieguva "Honda" motocikli ar lielisko automātisko pārnesumu kārbu, kas personiski man ļoti patika. Izskanēja pat versija: motocikli ar automātu ir motokapi…

Par to, ko par konkursa rezultātiem un Latvijas jauno motociklu pasauli domā citi žūrijas locekļi, kādu citu reizi. Vien piebildīšu, ka atsevišķās nominācijās par gada tūrisma motociklu atzina "BMW K1600GT", piedzīvojumu – "BMW R 1200 GS Adventure", paaugstināta komforta – "Honda CTX 1300″, sporta – "MV Agusta F4 1000″, ielas – "BMW S 1000 R".

Publicēts: www.la.lv

Lasīt vairāk...

15.07.2014

Ziņas 2014