2015 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Kurzemē ducina jaudīgie Latvijas "Gada motocikla" pretendenti

Ansis Īvāns
DELFI žurnālists
Delfi.lv 15. maijs 2014 06:02

Foto: DELFI

Piektdien un sestdien Kurzemē notika konkursa "Latvijas Gada motocikls 2015" kopējie testi, kuru laikā žūrijas dalībnieki lietū, saulē un bezceļos, ja nepieciešams, praksē izmēģināja konkursam pieteiktos braucamrīkus. Izmēģinājumos piedalījās arī portāls "Delfi".

Pasākuma dalībnieki no Rīgas izbrauca ar 11 no pavisam 12 konkursam pieteiktajiem motocikliem ("MV Agusta Stradale 800" pagaidām nebija pieejama) un sešiem dīleru piedāvātiem papildu motocikliem, kuri konkursā nepiedalās. Tādā veidā jau pa ceļam uz testu vietu Jūrkalnes pusē, savstarpēji mainoties, žūrijas locekļi varēja sākt izmēģināt jaunos ducinātājus.


Foto: DELFI

Pēc intensīviem testiem līdz dienas beigām Jūrkalnē, sestdien izmēģinājumi turpinājās maršrutā Ventspils, Kolka, Rīga. Pērn, kad konkurss Latvijā un visā Baltijā notika pirmo reizi, kopējie testi notika vienā dienā – sporta kompleksā "333" un apkārtnes ceļos, turklāt testējamo motociklu skaits bija divas reizes lielāks.

"Es domāju, ka divu dienu variants ir labāks, jo cilvēki pēc tam apspriež un viedoklis veidojas savādāks. Pagājušo gadu bija vienas dienas pasākums un tāda īsta apspriešana izpalika. Varbūt tagad vērtējums būs vēl objektīvāks un vēl pilnīgāks," stāsta konkursa padomes priekšsēdētājs – sertificēts satiksmes negadījumu tieslietu eksperts Oskars Irbītis.

Foto: Oskars Irbītis

Foto: DELFI

Viņš norāda, ka brauciens uz un no testa vietas deva iespēju izmēģināt braucamrīkus garākos gabalos un reālos apstākļos, atzinīgi vērtējot arī nokrišņus, kas žūriju mērcēja uzreiz pēc izbraukšanas no Rīgas. "Tas, ka bija lietus, no motociklu vērtēšanas viedokļa ir pozitīvi," uzskata Irbītis, paskaidrojot, ka slapjā laikā var atklāties nianses, kas nekad nebūs novērojamas uz sausa ceļa.

Aptuveni 20 cilvēku žūrija braucamrīkus vērtē pēc virknes kritēriju kas ietver gan tehniskos risinājumus (tehniskās novitātes), gan motocikla lietošanas īpatnības (manevrētspēja, stabilitāte, transmisijas darbība, dinamika, dizains, ergonomika, piemērotība Latvijas apstākļiem).

Foto: Valdis Melderis

Foto: DELFI

Radio balss Valdis Melderis domā, ka vērtēšanas anketas ir tik ļoti niansētas (katram kritērijam ir Osguda skala ar iedaļām no -5 līdz +5), ka izprast visas atšķirības motociklu gaitā un vadāmībā ir pa spēkam tikai tehniskiem speciālistiem un motosportistiem. "Vienkāršāk būtu nosaukt savu Top-3 vai Top-5 un sakārtot pēc piemērotības Latvijas apstākļiem, tad būtu tas Latvijas Gada motocikls," stāsta Melderis.

Foto: Arnis Blodons (uz motocikla)

Foto: DELFI

Bažas kliedē konkursa organizators Arnis Blodons. No žūrijas 24 locekļiem puse ir žurnālisti ar motobraucēja pieredzi un otra puse tehniskie speciālisti un motosportisti (pilns saraksts šeit), viņš norāda. Tas ļauj izvairīties no subjektivitātes un panākt līdzsvaru, viņš skaidro. "Saprotami cilvēkam un nezaudē kvalitāti," uzsver Blodons, atzīmējot, ka uz to norāda arī 2014. gada konkursa rezultāti, kas sakrituši ar pasaules motociklu reitingiem.

Visi 12 vietējo izplatītāju pieteiktie jaunie motociklu modeļi cīnās par galveno balvu - titulu "Latvijas Gada motocikls 2015" un ceļojošo sudraba kausu. Papildu visi braucamrīki tiek vērtēti apakškategorijās: "Piedzīvojumu motocikls", "Paaugstināta komforta motocikls" un "Ielas motocikls". Uzvarētāji tiks paziņoti augusta sākumā.

Konkursam pieteiktos motociklus var redzēt šeit.


Foto: DELFI

Pērnā gada konkursantus var redzēt šeit. Balvu "Latvijas Gada motocikls 2014" saņēma "KTM 1190 Adventure". 2014. gada testu norisē var ielūkoties šeit.

22.05.2015

Kas jauns, reportāža

22.12.2015

Divas dienas kopā ar BMW S1000XR

www.LA.lv
Artis Drēziņš

"BMW S1000XR" Ziemupē pie jūras kopā ar Zani (no kreisās) un Irīnu.

Kā jau iepriekš godīgi atzinu, konkursa "Latvijas gada motocikls 2015″ uzvarētājs "BMW S1000XR" man kā vērtētājam acīs neiekrita itin nemaz. Kas īpašs šim hibrīdam, kam ir superbaika 999 cm3 dzinējs ar četriem cilindriem rindā un 160 zirgspēkiem, bet izskatās kā ielas motocikls? Ja uzliek bagāžas kastes, tad var būt tālbraucējs vai tūrists. Ja uzliek riepas ar dziļākiem protektoriem, tad rodas enduro moča pretenzijas. Ja pavisam gludas un nav bail dot ručkā – sporta motocikls. Nekas cits neatlika kā sēsties virsū un doties divu dienu braucienā pa Latviju. Uzreiz pateikšu: ar vidējo ātrumu 66 km/h nobraucu 587 km pa visiem iespējamiem ceļiem un segumiem, tērējot precīzi sešus litrus uz 100 km. Pēc brauciena guvu apliecinājumu tam, ko domāju pirms: "S1000XR" daudzmaz normāli der visu veidu braukšanai, bet rūdītiem un profesionāliem sportistiem, ieliniekiem, tūristiem un enduristiem būtu pretenzijas. Arī es kā enduro fans šādu motociklu neizvēlētos – pavisam noteikti man labāk derētu "BMW R1200GS" vai "BMW R1200GS Adventure". Bet ne jau "BMW" mērķis ir pārliecināt tādus kā es. Galvenais ir uzdevums, ko uzņēmumi autopasaulē cenšas pildīt jau sen: meklēt jaunus klientus, nojaucot iedalījuma robežas. Un kā saka eksperti: "BMW S1000 XR" ir pirmā nopietnā bezdelīga motopasaulē šajā ziņā.

Sākot braukt pa Rīgas ielām, pirmais jautājums: ko, ellē, pie satiksmes noteiktajiem atļautiem ātrumiem var iesākt ar šādu lielu un apgriezienus mīlošu dzinēju? Vieglais elektroniskais gāzes rokturis jāgriež knapi, ja negrib nepatikšanas ar policiju. Vienlaikus dzinējs ir elastīgs: ar sesto ātrumu var čunčināt pat uz 50 km/h. Ātrumus var slēgt bez sajūga izspiešanas: uz augšu gan tikai pie normāliem apgriezieniem, uz leju – pie jebkādiem. Normālam braucējam pilnīgi pietiktu ar trijiem ātrumiem: pirmo, trešo un sesto. Pilsētā gribētos arī augstāku stūri.

Organiskāk jau jutos uz Rīgas apvedceļa un braucot cauri Jūrmalai. Pa šoseju uz Talsiem – jau pavisam labi. Atzīšos, ka slēgtā trasē pārbaudīju arī savu drosmi – nedaudz pāri 185 km/h. Varētu vēl, bet nekad nebiju tik ātri braucis un nobijos. Uzņēmējs Aivars Lejietis, kam arī iedevu izbraukt, teica, ka bagāžas kastes sācis just tikai ar 220 km/h… Abi bijām vienisprātis, ka ļoti stabils braucamais, lielisks uzrāviens apdzenot. Tikai nelielas bažas par diametrā mazo priekšējo riteni – ja nu kāds akmens, čiekurs vai zaķis?

A. Lejietis "S1000XR" slavē vēl: pietiekami ērts sēdeklis, lielisks dzinējs, manevrēšanā paklausīgs, pareiza leņķa priekšējais stikls. Straujajam motobraucējam gan gribētos asākas aizmugurējās bremzes, mīkstāku sajūga izspiešanu ar hidrauliku, nevis trosīti. Vislielākā neizpratne A. Lejietim ir par priekšējām bremzēm, kas reaģējot ar aizturi. Taču, kā vēlāk noskaidroju "BMW" centrā, tas ir nevis defekts, bet efekts. Elektronika regulē ne tikai to, lai ritenis neno­bloķētos, bet arī, lai nenotiktu motociklam tik raksturīgā "knābāšana" ar priekšējo dakšu uz leju, kas draud ar krišanu. Turklāt – un tas jau vismaz manā uztverē ir kosmoss! – kad bremzē ar priekšējām bremzēm, piebremzē arī aizmugurējās, kad ar aizmugurējām – tad priekšējās…

Ceļš Talsi–Jūrkalne–Vērgale interesants pēc būtības un ļoti piemērots šim motociklam. Bauda braukt, saka "BMW" vadītājs, un tā ir taisnība. Tikai līdz grunts seguma ceļam, kas ved uz Ziemupi. Enduro no tevis, mīlīt, neiznāks! Ja nu uzliek īstas enduro riepas un paceļ uz augšu visu moci, pamaina priekšējo dakšu. Bet tad jau tas būs cits motocikls. Nēsā krietni. Pa smiltīm un meža ceļu braukt var, bet uzmanīgi. Dubļus neatradu, bet pa tiem noteikti būtu vēl grūtāk. Bet motocikls skaists un Ziemupes pludmalē nav grūti pierunāt meitenes fotosesijai.

Oriģinālie bagāžnieki nav lieli, bet ērti. Vienam cilvēkam pietiek gan otrai drēbju kārtai, sporta tērpam, lietus apģērbam, fototehnikai un saudzīgi iepakotam datoram. Diviem cilvēkiem un nedēļas ceļojumam jau vajadzētu lielākas kastes. Tā ērti tieku līdz viesnīcai Liepājā.

Otrajā dienā Kurzemes lielpilsētā nav problēmu arī ar veco bruģi. Vismaz, kad nelīst. Mājupceļā uz Liepājas šosejas pauguriem līdz Saldum un tālāk cauri Dobelei un Jelgavai jau sāku tā kā šo mocīti iemīlēt un pārdzīvot savu sākotnējo ignoranci. Kad Rīgā uzsēžos uz sava "Honda Africa Twin", gan burtiski tehniski, gan pēc sajūtām esmu atpakaļ pagājušā gadsimtā. Bet tikai līdz pirmajam Ķekavas meža ceļam. Te nu mana Āfrika parāda, ka ne velti trīs reizes uzvarējusi Parīzes–Dakaras rallijā. Tas "S1000XR" ir neiespējamā misija, protams, ja motociklu nepārbūvē, atstājot tikai nosaukumu, kā savulaik padomju "Lada Niva" automobilim… Tāpat "S1000XR" neiespējamā misija pavasaros un rudeņos doties man līdzi komandējumos pa lauku dubļu ceļiem. "S1000XR" man paliks gaišā piemiņā kā grēcīga divu dienu vasaras aizraušanās. Ko, protams, var arī atkārtot.

Lasīt vairāk...

03.09.2015

Par "Gada motociklu" Latvijā atzīts ātrais un agresīvais BMW.

www.Kasjauns.lv
Par "Latvijas gada motociklu 2015" ikgadējā žurnālistu un moto speciālistu balsojumā izvēlēts "BMW S1000XR", informēja pasākuma organizators Arnis Blodons.

Jau otro gadu satiksmes eksperta Arņa Blodona vadībā motociklu fanāti nosaka "Gada motociklu". Šogad par tādu kļuvis BMW S1000XR agresīvais skaistulis.

Apbalvošanas pasākumā kā galvenā balva tika pasniegta juverielmākslinieka Oļega Auzera veidotā godalga.

Otro vietu žūrijas vērtējumā ieguva "BMW R1200GS", bet trešo vietu -"Yamaha MT09 Tracer".

Par "Latvijas piedzīvojumu motociklu 2015" atzīts "BMW R1200GS", savukārt par "Latvijas paaugstināta komforta motociklu 2015"- "Harley Davidson Road Glide". Balsojumā par labāko ielas motociklu izvēlēts "Yamaha MT09 Tracer" un arī par tautas balsojuma uzvarētāju atzīts "Yamaha MT09 Tracer".

Latvijas "Gada motocikls 2015" apbalvošana


Balsojumā bija pārstāvēti vienpadsmit 2015.gada spēkrati no BMW, "Harley Davidson", "Yamaha", KTM, "Can Am" un "Honda". Jaunākais modelis no "MV Agusta Stradale" Latvijā būs augusta beigās, tāpēc tas automātiski piedalīsies 2016.gada konkursā.

Jau šī gada 15.maijā notika izbraukuma balsojums "Ventspils mocītis 2015", kurā Ventspils iedzīvotāji par uzvarētāju atzina modeli "Can-Am Spyder F3".

Divu dienu garumā Kurzemē testē "Gada motociklus"


"Latvijas gada motocikla 2015" žūrijā darbojās žurnālisti Arnis Blodons, Kaspars Bergmanis, Valdis Melderis, Ansis Īvāns, Ilmārs Likums, Artis Drēzinš, Mārtiņš Ziders, Anrijs Anspoks, Imants Vīksna, Mārtiņš Aleksandrovičs, kā arī Nils Freivalds un tehniskie speciālisti - Oskars Irbītis, Jānis Rozītis,Uģis Spēlmanis, Aivars Freimanis, Roberts Elbakjans, Rolands Cimoška, Juris Vucāns, Tāls Meļķis un Ģirts Vilnis.

Pērn pēc žūrijas balsojuma galveno balvu saņēma modelis "KTM 1190 Adventure".

Lasīt vairāk...

18.08.2015

Ziņas 2015