2015 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Konkurss motociklistu vairošanai

Imants Vīksne
NRA.LV 3. jūnijs 2015
Motociklu tvertnes ir jāuzpilda biežāk nekā automašīnām. Toties ir iemesls kopbildei / Andris SPURE

Cilvēki, kas brauc ar trolejbusu, autobusu vai kaut kādu automašīnu mēdz uzskatīt, ka braukt ar motociklu ir bīstami. Var nokrist un nomirt. Taču patiesībā braukšana ar motociklu paildzina dzīvi, jo uzlabo dzīves kvalitāti. Nu kur gan ir redzēts nelaimīgs motociklists!

Pa retam, protams, nokrist gadās (patiesībā visiem, agri vai vēlu), taču no video kurioziem, kuros atsaldēti tīņi tiesību saņemšanas dienā kļūst par orgānu donoriem, gan nevajag iespaidoties. Tie ir izņēmumi, kas par pašu motobraukšanu neko neliecina. Vajag vienkārši pamēģināt! Ne velti pats autopasaules dievs Džeremijs Klarksons reiz teica, ka apskauž motociklistus, jo autovadītāji taču tāpat vien nekad nesēžoties pie stūres, lai izmestu kādu līkumu. Garlaicīgi!

Jo vairāk, jo labāk

Latvijā motobraucēju saime ir salīdzinoši kompakta, lai neteiktu maza. Tik maza, ka vēl dzīvs ir ārzemniekiem neizprotamais paradums pasveicināt katru pretimbraucošo motociklu.

Tomēr mēs strauji vairojamies, un saulainā dienā visu pasveicināšanai roku vairs nepietiek. Pērn 1. maijā, pēc CSDD datiem, Latvijā bija 12 514 tehniskā kārtībā esoši motocikli. Pagājis gads, un tagad jau ir 15 100. Tas ir labi. Jo vairāk motociklu, jo vairāk tos pamana un respektē satiksmē. Jo drošāk visiem ir pārvietoties. Tāpēc vērtīgs ir ikviens pasākums, kas piesaista motobraucēju pulkam jaunus biedrus. Tāds ir arī konkurss Gada motocikls. Tas notiek jau otro gadu – žurnālista un kaislīgā motobraucēja Arņa Blodona ideja pārtapusi vērtīgā tradīcijā. Turklāt savā ziņā unikālā, jo nekur citur motociklu testēšana nenotiek tik demokrātiskā formātā – žūrijā ir gan tehniskie eksperti un profesionāli motosportisti, gan žurnālisti, kas ikdienā raksta par gluži citām štellēm. Dīleri gada motocikla titulam pieteiktos 12 eksemplārus uz divām dienām nodeva žūrijas rīcībā. Testa brauciens veda cauri Kurzemes Šveicei uz Jūrkalni un Ventspili, kur ventiņi tūrisma sezonas atklāšanas pasākumā izvēlējās savu gada motociklu. Bet tālāk caur Kolku uz mājām pie saviem dīleriem. Konkursa uzvarētājs kļūs zināms augustā.

Neparastākais dizains

Par ventspilnieku izvēli tad arī vispirms. Tas nav gluži motocikls, un pagājušajā gadā par šo trīsriteni pat lāgā neviens runāt negribēja. Taču jaunais CanAm Spyder F3 par savu priekšteci ir krietni labāks. Ērtāks sēdēšanai, glītāks no vaiga. Stūrēšana gan prasa zināmu piepūli un arī platā aizmugures riepa, bez kuras braucamais spolētu, asfalta risās staigā. Ja pie tā pierod, stilīgs braucamrīks. Var vizināt bērnus, tantes, var nolikt pagalma vidū, lai vienkārši visiem patīk. Ventspilnieku balsojumā tas salasīja visvairāk balsu un atbilda arī mēra Aivara Lemberga vadošajiem norādījumiem, ka braukšanā nepieciešama stabilitāte. Ja no mašīnas rodas vēlme pārsēsties uz ko interesantāku, šis ir labs starpposms ceļā uz diviem riteņiem.

Otrs eksemplārs, kas šā gada konkursā vispirms piesaista uzmanību ar dizainu, ir Honda Vultus NM4. Ar šitādu varētu pārvietoties kāds no Zvaigžnu karu varoņiem vai Betmens, apmetnim plīvojot. Vultus ir diezgan netipisks tehniskās jaunrades produkts. Rūpnīca iedeva paskicēt studentiem, paeksperimentēt, un rezultāts nonāca uz konveijera. Te gan vietā žūrētāja Roberta Elbakjana replika, ka labs dizains paliek tāds arī ilgtermiņā. Tad nu redzēsim, vai pēc gadiem pieciem Vultus būs tikpat interesants vai arī būs kļuvis vienkārši jocīgs. Ātrumkārba tam automātiskā, brauc līgani, bet lielākā ātrumā labi noder muguras balsts, citādi nost pūš.

Nekorekts salīdzinājums

Fanātiķi mēdz iebilst, ka Harley Davidson ar citiem močiem salīdzināt nedrīkst. Tad nu amerikāņi šogad īpaši pacentušies, lai vismaz savā starpā tos varētu nekorekti salīdzināt. Viens liels, smags, niķeļiem bagāts – Harley Davidson Road Glide. Pat ar radio! Pāvilostā piebraucu pie ciema veikala un kopā ar vietējiem lepni klausījos. Otrs maziņš, nu tik maziņš, kāds vēl nekad hārlis nav bijis, – Harley Davidson Street 750. Taču tam ir kāda grandioza priekšrocība, proti, cena. Normāls hārlis (kā tas ar radio) jāpērk par saviem 25 tūkstošiem, un to atļauties var tikai vīri ar biezu maku, alusvēderu un sirmu galvu. Turpretim mazais nazis uz priekšu kustas, maksā maz, bet logotips ir tas pats, kas lielajam. Labs variants motobraukšanas iesācējam vai iesācējai. Pie šīs pašas kategorijas laikam būtu pieskaitāms BMW F800R. Mazāk dzelžu, vairāk plastmasas, bet braucēja un viņa maka svars – var būt līdzīgs.

Pliks un apģērbts

Protams, cita aršana sākas, kad izaugts līdz lielajiem jaudīgajiem močiem. Braukšanas baudījums aug proporcionāli dinamikai. Īsti gan nesaprotu, kāda jēga ielikt resnu dzinēju tā sauktajā plikajā mocī (naked bike), ja tam nav pat ne mazākā plastmasas gabaliņa, aiz kā patverties vējā un lietū. Acīmredzot tāpēc plikajiem močiem lielāka piekrišana ir pilsētas apstākļos – īsos pārbraucienos. Savukārt, izbraucot laukā, nav nekā ērtāka par ceļojumu jeb piedzīvojumu motocikliem, kas ir augsti, ērti, apkarināmi ar mantu kastēm, bet tehniskā ziņā – tuvi pilnībai. Elektroniski regulējamas piekares, gudras bremzes, kas pašas izdomā, cik daudz spēka katram ritenim pievadīt. Pašam atliek tikai netraucēt aparātam. Divus šādus eksemplārus piedāvā BMW: R1200GS un S1000XR. KTM piedāvā jaudīgo Super Adventure 1290. Lielisku braucēju Jūrkalnes mežos, droši vien arī tuksnesī. Labi vārdi jāteic arī par Yamaha MT09 Tracer, kas par minētajiem būs pieejamāks cenas ziņā. Labs braucamais, ja vien nav iebildumu pret japāņu aizraušanos dizainēt transportu, skatoties uz visādām vabolēm.

Pilnīgā harmonijā

Konkurss ļauj iepazīties arī ar tādiem motocikliem, kuru lietderība ikdienas braukšanā būtu visai apšaubāma, taču izraisītās emocijas neaizmirstamas. Par dablāru sauktais BMW S 1000 RR ir sporta motocikls. Spogulīši tam nav tikai CSDD apskatēm, tajos var arī kaut ko saskatīt. Sēdēt daudz ērtāk, nekā parasti uz žiletēm, bet brīnums, ko paveic aerodinamika, ir grūti vārdos aprakstāms. Pie simt kilometriem stundā braucējs tiek burtiski pielīmēts motocikla ķermenim. Paātrinājums izcils. Savukārt, kad nostrādā bremzes, motocikls zibenīgi apstājas, bet braucējs nekur netiek stumts, grūsts vai rauts. Valda pilnīga partneru harmonija.

Titula Latvijas gada motocikls 2015 kandidāti:
1. BMW F800R
2. BMW R1200R
3. BMW S1000RR
4. BMW S1000XR
5. BMW R 1200 GS
6. CanAmSpyder F3
7. HarleyDavidsonStreet 750
8. HarleyDavidsonRoadGlide
9. Honda Vultus NM4
10. MV AgustaStradale 800*
11. KTM 1290 SuperAdventure
12. Yamaha MT09 Tracer
*Latvijā vēl nav testēts

03.06.2015

Kas jauns, reportāža

22.12.2015

Divas dienas kopā ar BMW S1000XR

www.LA.lv
Artis Drēziņš

"BMW S1000XR" Ziemupē pie jūras kopā ar Zani (no kreisās) un Irīnu.

Kā jau iepriekš godīgi atzinu, konkursa "Latvijas gada motocikls 2015″ uzvarētājs "BMW S1000XR" man kā vērtētājam acīs neiekrita itin nemaz. Kas īpašs šim hibrīdam, kam ir superbaika 999 cm3 dzinējs ar četriem cilindriem rindā un 160 zirgspēkiem, bet izskatās kā ielas motocikls? Ja uzliek bagāžas kastes, tad var būt tālbraucējs vai tūrists. Ja uzliek riepas ar dziļākiem protektoriem, tad rodas enduro moča pretenzijas. Ja pavisam gludas un nav bail dot ručkā – sporta motocikls. Nekas cits neatlika kā sēsties virsū un doties divu dienu braucienā pa Latviju. Uzreiz pateikšu: ar vidējo ātrumu 66 km/h nobraucu 587 km pa visiem iespējamiem ceļiem un segumiem, tērējot precīzi sešus litrus uz 100 km. Pēc brauciena guvu apliecinājumu tam, ko domāju pirms: "S1000XR" daudzmaz normāli der visu veidu braukšanai, bet rūdītiem un profesionāliem sportistiem, ieliniekiem, tūristiem un enduristiem būtu pretenzijas. Arī es kā enduro fans šādu motociklu neizvēlētos – pavisam noteikti man labāk derētu "BMW R1200GS" vai "BMW R1200GS Adventure". Bet ne jau "BMW" mērķis ir pārliecināt tādus kā es. Galvenais ir uzdevums, ko uzņēmumi autopasaulē cenšas pildīt jau sen: meklēt jaunus klientus, nojaucot iedalījuma robežas. Un kā saka eksperti: "BMW S1000 XR" ir pirmā nopietnā bezdelīga motopasaulē šajā ziņā.

Sākot braukt pa Rīgas ielām, pirmais jautājums: ko, ellē, pie satiksmes noteiktajiem atļautiem ātrumiem var iesākt ar šādu lielu un apgriezienus mīlošu dzinēju? Vieglais elektroniskais gāzes rokturis jāgriež knapi, ja negrib nepatikšanas ar policiju. Vienlaikus dzinējs ir elastīgs: ar sesto ātrumu var čunčināt pat uz 50 km/h. Ātrumus var slēgt bez sajūga izspiešanas: uz augšu gan tikai pie normāliem apgriezieniem, uz leju – pie jebkādiem. Normālam braucējam pilnīgi pietiktu ar trijiem ātrumiem: pirmo, trešo un sesto. Pilsētā gribētos arī augstāku stūri.

Organiskāk jau jutos uz Rīgas apvedceļa un braucot cauri Jūrmalai. Pa šoseju uz Talsiem – jau pavisam labi. Atzīšos, ka slēgtā trasē pārbaudīju arī savu drosmi – nedaudz pāri 185 km/h. Varētu vēl, bet nekad nebiju tik ātri braucis un nobijos. Uzņēmējs Aivars Lejietis, kam arī iedevu izbraukt, teica, ka bagāžas kastes sācis just tikai ar 220 km/h… Abi bijām vienisprātis, ka ļoti stabils braucamais, lielisks uzrāviens apdzenot. Tikai nelielas bažas par diametrā mazo priekšējo riteni – ja nu kāds akmens, čiekurs vai zaķis?

A. Lejietis "S1000XR" slavē vēl: pietiekami ērts sēdeklis, lielisks dzinējs, manevrēšanā paklausīgs, pareiza leņķa priekšējais stikls. Straujajam motobraucējam gan gribētos asākas aizmugurējās bremzes, mīkstāku sajūga izspiešanu ar hidrauliku, nevis trosīti. Vislielākā neizpratne A. Lejietim ir par priekšējām bremzēm, kas reaģējot ar aizturi. Taču, kā vēlāk noskaidroju "BMW" centrā, tas ir nevis defekts, bet efekts. Elektronika regulē ne tikai to, lai ritenis neno­bloķētos, bet arī, lai nenotiktu motociklam tik raksturīgā "knābāšana" ar priekšējo dakšu uz leju, kas draud ar krišanu. Turklāt – un tas jau vismaz manā uztverē ir kosmoss! – kad bremzē ar priekšējām bremzēm, piebremzē arī aizmugurējās, kad ar aizmugurējām – tad priekšējās…

Ceļš Talsi–Jūrkalne–Vērgale interesants pēc būtības un ļoti piemērots šim motociklam. Bauda braukt, saka "BMW" vadītājs, un tā ir taisnība. Tikai līdz grunts seguma ceļam, kas ved uz Ziemupi. Enduro no tevis, mīlīt, neiznāks! Ja nu uzliek īstas enduro riepas un paceļ uz augšu visu moci, pamaina priekšējo dakšu. Bet tad jau tas būs cits motocikls. Nēsā krietni. Pa smiltīm un meža ceļu braukt var, bet uzmanīgi. Dubļus neatradu, bet pa tiem noteikti būtu vēl grūtāk. Bet motocikls skaists un Ziemupes pludmalē nav grūti pierunāt meitenes fotosesijai.

Oriģinālie bagāžnieki nav lieli, bet ērti. Vienam cilvēkam pietiek gan otrai drēbju kārtai, sporta tērpam, lietus apģērbam, fototehnikai un saudzīgi iepakotam datoram. Diviem cilvēkiem un nedēļas ceļojumam jau vajadzētu lielākas kastes. Tā ērti tieku līdz viesnīcai Liepājā.

Otrajā dienā Kurzemes lielpilsētā nav problēmu arī ar veco bruģi. Vismaz, kad nelīst. Mājupceļā uz Liepājas šosejas pauguriem līdz Saldum un tālāk cauri Dobelei un Jelgavai jau sāku tā kā šo mocīti iemīlēt un pārdzīvot savu sākotnējo ignoranci. Kad Rīgā uzsēžos uz sava "Honda Africa Twin", gan burtiski tehniski, gan pēc sajūtām esmu atpakaļ pagājušā gadsimtā. Bet tikai līdz pirmajam Ķekavas meža ceļam. Te nu mana Āfrika parāda, ka ne velti trīs reizes uzvarējusi Parīzes–Dakaras rallijā. Tas "S1000XR" ir neiespējamā misija, protams, ja motociklu nepārbūvē, atstājot tikai nosaukumu, kā savulaik padomju "Lada Niva" automobilim… Tāpat "S1000XR" neiespējamā misija pavasaros un rudeņos doties man līdzi komandējumos pa lauku dubļu ceļiem. "S1000XR" man paliks gaišā piemiņā kā grēcīga divu dienu vasaras aizraušanās. Ko, protams, var arī atkārtot.

Lasīt vairāk...

03.09.2015

Par "Gada motociklu" Latvijā atzīts ātrais un agresīvais BMW.

www.Kasjauns.lv
Par "Latvijas gada motociklu 2015" ikgadējā žurnālistu un moto speciālistu balsojumā izvēlēts "BMW S1000XR", informēja pasākuma organizators Arnis Blodons.

Jau otro gadu satiksmes eksperta Arņa Blodona vadībā motociklu fanāti nosaka "Gada motociklu". Šogad par tādu kļuvis BMW S1000XR agresīvais skaistulis.

Apbalvošanas pasākumā kā galvenā balva tika pasniegta juverielmākslinieka Oļega Auzera veidotā godalga.

Otro vietu žūrijas vērtējumā ieguva "BMW R1200GS", bet trešo vietu -"Yamaha MT09 Tracer".

Par "Latvijas piedzīvojumu motociklu 2015" atzīts "BMW R1200GS", savukārt par "Latvijas paaugstināta komforta motociklu 2015"- "Harley Davidson Road Glide". Balsojumā par labāko ielas motociklu izvēlēts "Yamaha MT09 Tracer" un arī par tautas balsojuma uzvarētāju atzīts "Yamaha MT09 Tracer".

Latvijas "Gada motocikls 2015" apbalvošana


Balsojumā bija pārstāvēti vienpadsmit 2015.gada spēkrati no BMW, "Harley Davidson", "Yamaha", KTM, "Can Am" un "Honda". Jaunākais modelis no "MV Agusta Stradale" Latvijā būs augusta beigās, tāpēc tas automātiski piedalīsies 2016.gada konkursā.

Jau šī gada 15.maijā notika izbraukuma balsojums "Ventspils mocītis 2015", kurā Ventspils iedzīvotāji par uzvarētāju atzina modeli "Can-Am Spyder F3".

Divu dienu garumā Kurzemē testē "Gada motociklus"


"Latvijas gada motocikla 2015" žūrijā darbojās žurnālisti Arnis Blodons, Kaspars Bergmanis, Valdis Melderis, Ansis Īvāns, Ilmārs Likums, Artis Drēzinš, Mārtiņš Ziders, Anrijs Anspoks, Imants Vīksna, Mārtiņš Aleksandrovičs, kā arī Nils Freivalds un tehniskie speciālisti - Oskars Irbītis, Jānis Rozītis,Uģis Spēlmanis, Aivars Freimanis, Roberts Elbakjans, Rolands Cimoška, Juris Vucāns, Tāls Meļķis un Ģirts Vilnis.

Pērn pēc žūrijas balsojuma galveno balvu saņēma modelis "KTM 1190 Adventure".

Lasīt vairāk...

18.08.2015

Ziņas 2015