2015 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Ceļā uz pilnību

Artis Drēziņš
LA.LV 2. jūnijs 2015

"BMW R 1200 GS" siltā maija vakarā Rogovkā (Foto - Artis Drēziņš)

Ceļojumu enduro motocikls “BMW R 1200 GS” ir viens no labākajiem, ja ne pats labākais motocikls savā klasē, ar ko esmu braucis. Un ne jau tāpēc, ka tas ir dārgs “BMW” ar gudrām sistēmām un ierīcēm, bet tāpēc, ka, uzsēžoties uz tā, uzreiz jūties kā mājās, pretēji citiem, ar kuriem bieži nepieciešamas stundas, dienas, lai sadraudzētos, un arī tad ne vienmēr viss ir labi.

Arī pats ražotājs norāda, ka tas ir labākais pasaulē savā klasē un vispār pēdējos gados visvairāk pirktais “BMW” motocikls. Deviņos gados pārdoti vairāk nekā 170 000. Šogad Latvijā – 13, kas mūsu valstij ir daudz.

Pagājušajā nedēļā bija iespēja ar šo motociklu aizbraukt no Rīgas līdz Rogovkai un atpakaļ. Cik mācēju, tik eksperimentēju ar dažādām “BMW” uzpariktēm, bet beigās izrādījās, ka ne visu tomēr esmu atradis un sapratis… Te varētu dziedāt slavas dziesmas daudz kam. Četri braukšanas režīmi: parastais, dinamiskais, enduro un lietus. Trīs amortizācijas līmeņi. Divi rokturu apsildes režīmi. Automātiska stabilitātes sistēma un ABS. Kruīzkontrole. Elektroniskā gāze (droseles vadība). Ātrumus var pārslēgt ne tikai neizspiežot sajūgu, bet arī nenometot gāzi. Bezkontakta atslēga (iedarbina ar pogu). Kardāns ķēdes vietā. Neiedziļinoties citās specifiskākās tehniskās detaļās, viss kopā: lielisks braukšanas komforts. Ērti sēdēt (regulējams sēdeklis) un ērti sajust lielu spēku starp kājām. Jāuzmanās, jo nejūt ātrumu. Slēgtā trasē pamēģināju 180 km/h. Ja nebūtu bail no šī cipara, varētu vēl…

Atsevišķs stāsts ir slavenais “BMW” boksera tipa dzinējs (ražo jau 90 gadus, horizontāli cilindri, savulaik padomju “Ural” un 
”Dņepr” motociklu ražotāji to mēģināja kopēt), kas nodrošina zemāku smaguma centru un līdz ar to lielāku stabilitāti pagriezienos 1170 kub. cm un 125 zirgspēki ar tādu griezes momentu, ka liekas, ka motora jauda uz parasta ceļa ir neizsmeļama, kā saka, rauj debesīs. Mierīgi sešu ātrumu vietā varēti iztikt ar trim: pirmo, trešo, sesto. Un apetīte maza: man 550 km ceļam sanāca 5,5 litri uz 100 km. Ekonomiski braucot, var dabūt arī zem pieciem litriem.

Tomēr… Būsim godīgi: latvietis parastais (domāju, arī vidusmēra vācietis) jaunu “BMW R 1200 GS” atļauties nevar, ja vien nav gatavs dzīvot tikai mocītim. Sākuma cena ir 19 354 eiro. Ja vēl grib trīs oriģinālās bagāžnieka kastes, pasaulē slavenāko izpūtēju “Akropovič” un “BMW” navigācijas sistēmu, jānoskaita vēl attiecīgi 1500, 900 un 680 eiro. Saprotams, ka labs arī labi maksā. Jāņem vērā arī miljoni, kas iztērēti jaunās tehnoloģijās. Ir motociklu ražotāji, kas tās pēc tam kopē, un tāpēc viņu braucamie sanāk lētāki. Bet turīgam zemniekam šāds mocītis, lai pārlūkotu savus laukus (tad gan jāuzliek kārtīgas enduro riepas), lai aizbrauktu uz pilsētu, lai aizbrauktu ar mīļāko ceļojumā uz Eiropu, varbūt ir tieši laikā.

Vienmēr pie “BMW” gribas arī piekasīties. Es vēlētos, lai spidometra cipariņi būtu lielāki un pagrieziena slēdzis strādātu ar pārliecinātu klikšķi (lai nav jābaidās, ka esi ieslēdzis vai izslēdzis pa­grieziena rādītājus). Bet tās jau tādas subjektīvas lietas.

Ir arī viena objektīva. Šitādam braucamajam derētu arī automātiskā ātrumu kārba, kāda ir tikai “Honda” motocikliem. Ja reiz visas iespējamās komforta sistēmas, tad visas.

03.06.2015

Kas jauns, reportāža

22.12.2015

Divas dienas kopā ar BMW S1000XR

www.LA.lv
Artis Drēziņš

"BMW S1000XR" Ziemupē pie jūras kopā ar Zani (no kreisās) un Irīnu.

Kā jau iepriekš godīgi atzinu, konkursa "Latvijas gada motocikls 2015″ uzvarētājs "BMW S1000XR" man kā vērtētājam acīs neiekrita itin nemaz. Kas īpašs šim hibrīdam, kam ir superbaika 999 cm3 dzinējs ar četriem cilindriem rindā un 160 zirgspēkiem, bet izskatās kā ielas motocikls? Ja uzliek bagāžas kastes, tad var būt tālbraucējs vai tūrists. Ja uzliek riepas ar dziļākiem protektoriem, tad rodas enduro moča pretenzijas. Ja pavisam gludas un nav bail dot ručkā – sporta motocikls. Nekas cits neatlika kā sēsties virsū un doties divu dienu braucienā pa Latviju. Uzreiz pateikšu: ar vidējo ātrumu 66 km/h nobraucu 587 km pa visiem iespējamiem ceļiem un segumiem, tērējot precīzi sešus litrus uz 100 km. Pēc brauciena guvu apliecinājumu tam, ko domāju pirms: "S1000XR" daudzmaz normāli der visu veidu braukšanai, bet rūdītiem un profesionāliem sportistiem, ieliniekiem, tūristiem un enduristiem būtu pretenzijas. Arī es kā enduro fans šādu motociklu neizvēlētos – pavisam noteikti man labāk derētu "BMW R1200GS" vai "BMW R1200GS Adventure". Bet ne jau "BMW" mērķis ir pārliecināt tādus kā es. Galvenais ir uzdevums, ko uzņēmumi autopasaulē cenšas pildīt jau sen: meklēt jaunus klientus, nojaucot iedalījuma robežas. Un kā saka eksperti: "BMW S1000 XR" ir pirmā nopietnā bezdelīga motopasaulē šajā ziņā.

Sākot braukt pa Rīgas ielām, pirmais jautājums: ko, ellē, pie satiksmes noteiktajiem atļautiem ātrumiem var iesākt ar šādu lielu un apgriezienus mīlošu dzinēju? Vieglais elektroniskais gāzes rokturis jāgriež knapi, ja negrib nepatikšanas ar policiju. Vienlaikus dzinējs ir elastīgs: ar sesto ātrumu var čunčināt pat uz 50 km/h. Ātrumus var slēgt bez sajūga izspiešanas: uz augšu gan tikai pie normāliem apgriezieniem, uz leju – pie jebkādiem. Normālam braucējam pilnīgi pietiktu ar trijiem ātrumiem: pirmo, trešo un sesto. Pilsētā gribētos arī augstāku stūri.

Organiskāk jau jutos uz Rīgas apvedceļa un braucot cauri Jūrmalai. Pa šoseju uz Talsiem – jau pavisam labi. Atzīšos, ka slēgtā trasē pārbaudīju arī savu drosmi – nedaudz pāri 185 km/h. Varētu vēl, bet nekad nebiju tik ātri braucis un nobijos. Uzņēmējs Aivars Lejietis, kam arī iedevu izbraukt, teica, ka bagāžas kastes sācis just tikai ar 220 km/h… Abi bijām vienisprātis, ka ļoti stabils braucamais, lielisks uzrāviens apdzenot. Tikai nelielas bažas par diametrā mazo priekšējo riteni – ja nu kāds akmens, čiekurs vai zaķis?

A. Lejietis "S1000XR" slavē vēl: pietiekami ērts sēdeklis, lielisks dzinējs, manevrēšanā paklausīgs, pareiza leņķa priekšējais stikls. Straujajam motobraucējam gan gribētos asākas aizmugurējās bremzes, mīkstāku sajūga izspiešanu ar hidrauliku, nevis trosīti. Vislielākā neizpratne A. Lejietim ir par priekšējām bremzēm, kas reaģējot ar aizturi. Taču, kā vēlāk noskaidroju "BMW" centrā, tas ir nevis defekts, bet efekts. Elektronika regulē ne tikai to, lai ritenis neno­bloķētos, bet arī, lai nenotiktu motociklam tik raksturīgā "knābāšana" ar priekšējo dakšu uz leju, kas draud ar krišanu. Turklāt – un tas jau vismaz manā uztverē ir kosmoss! – kad bremzē ar priekšējām bremzēm, piebremzē arī aizmugurējās, kad ar aizmugurējām – tad priekšējās…

Ceļš Talsi–Jūrkalne–Vērgale interesants pēc būtības un ļoti piemērots šim motociklam. Bauda braukt, saka "BMW" vadītājs, un tā ir taisnība. Tikai līdz grunts seguma ceļam, kas ved uz Ziemupi. Enduro no tevis, mīlīt, neiznāks! Ja nu uzliek īstas enduro riepas un paceļ uz augšu visu moci, pamaina priekšējo dakšu. Bet tad jau tas būs cits motocikls. Nēsā krietni. Pa smiltīm un meža ceļu braukt var, bet uzmanīgi. Dubļus neatradu, bet pa tiem noteikti būtu vēl grūtāk. Bet motocikls skaists un Ziemupes pludmalē nav grūti pierunāt meitenes fotosesijai.

Oriģinālie bagāžnieki nav lieli, bet ērti. Vienam cilvēkam pietiek gan otrai drēbju kārtai, sporta tērpam, lietus apģērbam, fototehnikai un saudzīgi iepakotam datoram. Diviem cilvēkiem un nedēļas ceļojumam jau vajadzētu lielākas kastes. Tā ērti tieku līdz viesnīcai Liepājā.

Otrajā dienā Kurzemes lielpilsētā nav problēmu arī ar veco bruģi. Vismaz, kad nelīst. Mājupceļā uz Liepājas šosejas pauguriem līdz Saldum un tālāk cauri Dobelei un Jelgavai jau sāku tā kā šo mocīti iemīlēt un pārdzīvot savu sākotnējo ignoranci. Kad Rīgā uzsēžos uz sava "Honda Africa Twin", gan burtiski tehniski, gan pēc sajūtām esmu atpakaļ pagājušā gadsimtā. Bet tikai līdz pirmajam Ķekavas meža ceļam. Te nu mana Āfrika parāda, ka ne velti trīs reizes uzvarējusi Parīzes–Dakaras rallijā. Tas "S1000XR" ir neiespējamā misija, protams, ja motociklu nepārbūvē, atstājot tikai nosaukumu, kā savulaik padomju "Lada Niva" automobilim… Tāpat "S1000XR" neiespējamā misija pavasaros un rudeņos doties man līdzi komandējumos pa lauku dubļu ceļiem. "S1000XR" man paliks gaišā piemiņā kā grēcīga divu dienu vasaras aizraušanās. Ko, protams, var arī atkārtot.

Lasīt vairāk...

03.09.2015

Par "Gada motociklu" Latvijā atzīts ātrais un agresīvais BMW.

www.Kasjauns.lv
Par "Latvijas gada motociklu 2015" ikgadējā žurnālistu un moto speciālistu balsojumā izvēlēts "BMW S1000XR", informēja pasākuma organizators Arnis Blodons.

Jau otro gadu satiksmes eksperta Arņa Blodona vadībā motociklu fanāti nosaka "Gada motociklu". Šogad par tādu kļuvis BMW S1000XR agresīvais skaistulis.

Apbalvošanas pasākumā kā galvenā balva tika pasniegta juverielmākslinieka Oļega Auzera veidotā godalga.

Otro vietu žūrijas vērtējumā ieguva "BMW R1200GS", bet trešo vietu -"Yamaha MT09 Tracer".

Par "Latvijas piedzīvojumu motociklu 2015" atzīts "BMW R1200GS", savukārt par "Latvijas paaugstināta komforta motociklu 2015"- "Harley Davidson Road Glide". Balsojumā par labāko ielas motociklu izvēlēts "Yamaha MT09 Tracer" un arī par tautas balsojuma uzvarētāju atzīts "Yamaha MT09 Tracer".

Latvijas "Gada motocikls 2015" apbalvošana


Balsojumā bija pārstāvēti vienpadsmit 2015.gada spēkrati no BMW, "Harley Davidson", "Yamaha", KTM, "Can Am" un "Honda". Jaunākais modelis no "MV Agusta Stradale" Latvijā būs augusta beigās, tāpēc tas automātiski piedalīsies 2016.gada konkursā.

Jau šī gada 15.maijā notika izbraukuma balsojums "Ventspils mocītis 2015", kurā Ventspils iedzīvotāji par uzvarētāju atzina modeli "Can-Am Spyder F3".

Divu dienu garumā Kurzemē testē "Gada motociklus"


"Latvijas gada motocikla 2015" žūrijā darbojās žurnālisti Arnis Blodons, Kaspars Bergmanis, Valdis Melderis, Ansis Īvāns, Ilmārs Likums, Artis Drēzinš, Mārtiņš Ziders, Anrijs Anspoks, Imants Vīksna, Mārtiņš Aleksandrovičs, kā arī Nils Freivalds un tehniskie speciālisti - Oskars Irbītis, Jānis Rozītis,Uģis Spēlmanis, Aivars Freimanis, Roberts Elbakjans, Rolands Cimoška, Juris Vucāns, Tāls Meļķis un Ģirts Vilnis.

Pērn pēc žūrijas balsojuma galveno balvu saņēma modelis "KTM 1190 Adventure".

Lasīt vairāk...

18.08.2015

Ziņas 2015