Motocikls "BMW F 850 GS Adventure".
Foto: Artis Drēziņš/Latvijas avīze
Ceļojumu enduro motocikli ir gandrīz katram sevi cienošam motociklu ražotājam pasaulē. Kuri ir labākie? Domas dalīsies, bet, ja moto pazinējiem lūgsim nosaukt “trīs vaļus”, ap kuriem grozās visi pārējie, absolūti lielākā daļa minēs “KTM”, “Honda” un “BMW’.
Šie trīs cīnās par virsotni un katrs no viņiem cenšas būt pašā smailē ar to, kas labāk sanāk un ko izgudro. Nebeidzama konstruktoru un ideju cīņa, ka virza attīstību. Nu jau trīsdesmit gadu pagājuši, kopš “Honda” motopasauli pārsteidza ar leģendāro “Africa Twin”: tā sacīkšu variants vairākas reizes uzvarēja Parīzes – Dakāras rallijā, bet ielas variants ieņēma ikdienas motobraucēju sirdis.
Vēlākos gados rallijos nr. 1 godu iekaroja “KTM” enduro un šo godu neatdod nevienam, vienlaikus neaizmirstot arī vienkāršo ielas publiku. Bet “BMW” ir “BMW”: komforts un tehnoloģijas pirmām kārtām, kā jau šai markai piedienas. Un “BMW” lielais ceļojumu enduro mocītis ar opozīttipa jeb boksera dzinēju vispār, kā saka, ir kosmoss…
Nelielu sitienu zem jostas vietas saviem konkurentiem 2015. gadā gan veica “Honda”, palaižot tirgū ilgi gaidīto jauno āfriku. “BMW” atbildēja pagājušogad ar pilnīgi jauno “BMW F 850 GS”. To jau pērn “La.lv” testēja un aprakstīja, slavējot tā kvalitātes. Tomēr tas vairāk bija tāds pilsētas, piepilsētas, tuvbraucienu motocikls: īstais piedzīvojumu, ceļojumu enduro “BMW F 850 GS Adventure” tika prezentēts šogad. Īpaši neslēpjot, ka tā ir patiesā atbilde āfrikai un citiem vidējās klases enduro ceļojumu motocikliem, tai skaitā, “Triumph” modeļiem, kas vismaz Latvijā naski ceļ galvas. Tāda, lūk, cīņa par enduro cienītāju sirdīm!
Ar ko atšķiras no brāļa?
Vispirms par to, ar ko “BMW F 850 GS Adventure” atšķiras no “BMW F 850 GS”. Lielāka benzīnbāka: ar 23 litriem var nobraukt virs 500 kilometriem, kas tālbraucienos ir būtiski. Mazliet smieklīgi, bet pērn, braucot ar “BMW F 850 GS”, kam 15 litru bāka, man gadījās pat Latvijā neizvilkt no vienas degvielas uzpildes stacijas līdz otrai… Metāla dzinēja aizsargstieņi. Roku aizsargi. Vējstikls ar maināmu augstumu. Miglas lukturi. Alumīnija bagāžas koferi. Īsi sakot: komforts plus viss nepieciešamais vīrišķīgai un straujai braukšanai.
Man bija iespēja pa Latvijas ceļiem nobraukt 700 kilometrus un, godīgi jāsaka, ka nav īsti, kur piekasīties. Motocikls, kas uztaisīts tieši priekš tevis. Pat kofera aizslēgs, kas iepriekšējam modelim vaļā taisījās vismaz manai loģikai pilnīgi ačgārni, nu bija normāls…
Ar ko atšķiras no priekšgājēja?
Kad pirms desmit gadiem parādījās “BMW F 850 GS Adventure” priekštecis “BMW F 800 GS Adventure”, tas bija notikums: “BMW” līdz pat jaunajai āfrikai šajā klasē paņēma tirgu. Motocikls bija izdevies un revolucionārs, ko vien vērta bija degvielas bāka, kas atradās… zem sēdekļa, bet “it kā bāka” starp sēdekli un stūri pildīja dizaina funkcijas un kā vieta dažām motocikla sastāvdaļām. Nu degvielas bāka ir atpakaļ savā parastā vietā – kā skaidro “BMW Motorrad” zīmola vadītājs Jurģis Bergs, tas darīts braukšanas stabilitātes labad. Arī visādi citādi 100% jauns motocikls. To saredzu arī uz ielas, kad ar jauno modeli piebraucu klāt iepriekšējam.
Pārmantotība jaušama, “BMW” izskats ne ar ko citu nesajaucams, bet nav nekāda tikai “uzfrišināta” fasāde – desmit gadi tomēr pagājuši un vācu inženieri neniekojas. Elektroniska krāsu ciparnīca ar normāla izmēra cipariem un burtiem – pirms desmit gadiem modē bija mazāki, par ko dusmojos.
Pirmkārt, šajos laikos jau visiem, arī jauniem cilvēkiem, ar redzi ir tā, kā ir, otrkārt, motocikls tomēr ir bez jumta – lietus, putekļu un vēja apstākļos šo to no ciparnīcas redzēt tomēr par skādi nenāk…
Šim displejam vēl var pieslēgt navigāciju, mūzikas vadību, telefonu un gandrīz jebko, kas atrodas telefonā.
Tāda kā viedierīce uz riteņiem. Tiesa, ciparnīca, kas atgādina planšetdatoru, tomēr nav skārienjūtīga: tas drošības dēļ. Lai braucot nebūtu vilinājuma grābstīties. Motociklam daudz svarīgāk nekā automašīnai ir turēt abas rokas uz stūres.
Vēl jaunums ir iespēja bez sajūga izspiešanas un apgriezienu noņemšanas pārslēgt ātrumus. Vairāki braukšanas režīmi un elektroniski regulējama (arī braucot) piekare. Jauns rāmis un nedaudz izmainīti dakšu grādi, lai būtu precīzāka un komfortablāka vadāmība. LED gaismas. Visjaunākās paaudzes ABS, kas ņem vērā motocikla sānsveri un cita elektroniku.
Arī dvēsele jauna
Jauns motociklam ir arī dzinējs. Gudri runājot, divcilindru rindas motors ar 90 grādu konfigurācijas kloķvārpstu, 270/450 grādu aizdedzes intervāliem un balansēšanas vārpstām. Tas, kas pilnīgi saprotams ikvienam: kubikcentimetru apjoms palielināts līdz 853 un zirgspēki ir tieši tikpat daudz, cik āfrikas 998 kubikcentimetru dzinējam. Tātad konkurējam. Ķēdes piedziņa uz aizmugurēja riteņa labo pusi, ne kreiso, kā priekšgājējam.
“BMW” inženieri patiešām ir pacentušies un tas vien, ka zirgspēki šim motociklam ir tieši tikpat daudz, cik hondas āfrikai, nepārprotami liek secināt, kam mests izaicinājuma cimds. Jautājumi te ir tikai divi. Pirmais: kā reaģēs tirgus? Otrais: ar ko un kad atbildēs “Honda”? Lai izdomātu un sāktu ražot jauno āfriku, kad veco 2003. gadā noņēma no konveijera, japāņiem vajadzēja 12 gadus… Cik zināms, pagaidām japāņi nodarbojas tikai jau ar esošās āfrikas uzlabošanu.
“BMW F 850 GS Adventure” cena veikalā atkarībā no komplektācijas un versijas (parastā, rallija un ekskluzīvā) no 13250 līdz 18500 eiro.
10.06.2019
Motonācija testē (Santa.lv)
NO LABĀS – Latvijas Motoklubu asociācijas prezidents, 1. motoskolas vadītājs UĢIS SPĒLMANIS, pasākuma idejas autors un rīkotājs ARNIS BLODONS un žūrijas tehniskais direktors OSKARS IRBĪTIS. Biķernieku trasē jubilejas reizē bija pieejams līdz šim nebijis braucamrīku skaits. Tos vērtēja īpaši atlasīta, tehniski advancēta 20 cilvēku žūrija. Tās sastāvā pirmo reizi arī trīs dāmas.
Mainīt močus kā zeķes. Izdomāt savu plānu un taktiku, lai vienā dienā notestētu 42 braucamos. Sajust katra jaudu un dvēseli. Doties Biķernieku trasē un aiz prieka apraudāties. Paspiest roku un uzsist uz pleca idejas autoram Arnim Blodonam. Tas iespējams tikai pasākumā Latvijas Gada motocikls. Šogad tam desmitā jubileja.
NO MARSA LĪDZ…
«Atis Jansons savulaik veidoja pasākumu Gada auto. Mani vienmēr uzkacina tas, kad kāds saka – to nevar izdarīt, motocikls domāts šaurai auditorijai, neesot plaša patēriņa prece. Bet mēs dabūjām gatavu – konkurss Gada motocikls turpina dzīvot jau desmito gadu,» saka pasākuma rīkotājs Arnis Blodons. Viņš uzskata, ka mēs esam motonācija, jo Baltijā tieši latvieši procentuāli ar močiem brauc visvairāk. Pirmā gonka Rīgā notikusi 1902. gadā. «Kad vēl neviens pasaulē nezināja, kas tas īsti ir, atradās divi latvieši, kas sameklēja divus spēkratus ar iekšdedzes dzinēju, pat nezinu, vai tos var saukt par motocikliem, un Marsa velotrekā sacentās. Kopš tā laika mums ir tā dzirkstelīte. Motocikls latvietim ir reliģija. Nav runas par dārgu naudu. Jebkuram normālam lauku vecim garāžā ir kaut kas, sākot no Kovroveca, Javas un beidzot ar Super Enduro.»
ĶERT ZINĀŠANAS
«Šo pasākumu ļoti gaidu, jo noķeru te zināšanas. Vienā dienā vienādos apstākļos var izbraukt ar visiem močiem un salīdzināt. Pateicoties pasākumam, esmu braucis ar visiem motocikliem, kurus tirgo Latvijā, par katru kursantiem varu pastāstīt,» saka Latvijas 1. motoskolas vadītājs Uģis Spēlmanis.
Pirmajos gados dīleru atsaucība bijusi rezervēta. Daudzi atteikušies, bet tagad jautā – kāpēc jūs mani neaicināt? Vaicāts par to, vai Latvijā uzlabojas motobraukšanas kultūra, Uģis atbild: «Iela ir sabiedrības spogulis. Tiklīdz sabiedrība ir agresīva, nomākta, tā dusmas izliekam uz ielas. Tagad mazāk pērk močus ar lielām jaudām. Vairāk skatās uz ielas motocikliem. Nesen ārpus Rīgas braucu garām kādai skolai, skatos – stāv vesela rinda ar mopēdiem un maziem motocikliem. Saiets? Nē, puikas atbraukuši uz skolu…»
JĀNIS VANKS, Drošas braukšanas skolas vadītājs
«Pirmais, kas man šodien ienāca prātā, – esmu atnācis uz moču izstādi. Turklāt varu ne tikai skatīties uz tiem, bet arī izbraukt. Paņem un Biķernieku trasē iekšā! Tas ir megaekskluzīvi. Šoreiz ir divreiz vairāk moču nekā jelkad. Ja nav sistēmas, apmaldīsies. Mana pieeja – lai iesildītos, sāku ar rolleriem, tie ir vissaprotamākie. Sporta močus nevar atstāt uz beigām, jo tad jau ir nogurums, tāpēc ņemu mazās kubatūras, visus dīvainos un dienas otrajā pusē – bezceļniekus.
Motocikls manā dzīvē ienāca diezgan vēlu, kad sāku strādāt Drošas braukšanas skolā. Braucu vairāk nekā 10 gadu. Droša braukšana ar moci ir ļoti interesanta tēma. Pārsteidzoši, bet tā nozīmē arī iemācīties braukt ļoti lēni.»
SABĪNE KOKLAČOVA, LAMSF pārstāve, ātrākā motobraucēja
«Žūrijā esmu pirmo gadu. Motoemociju te noķeru no A līdz Z. Pāris minūtēs katram mocim mēģinu uzķert dvēselīti. Kad sāc braukt, saproti – ir klikšķis vai nav. Šodien man ir vairāki favorīti. Tikko braucu ar Ducati Diavel V4 – reti motocikla mugurā esmu raudājusi. Bet pirmo reizi ar to izbraucu taisnē un apraudājos no tās jaudas un enerģijas. Gribētu katram mocītim veltīt vairāk laika, bet, ja veikts mājasdarbs, izlasītas specifikācijas, pirmo iespaidu var uzķert arī dienas laikā.
Pagājušajā ziemā Spānijā trenējos ar sporta močiem. Vienu sezonu nobraucu Baltijas čempionātā. Kalnu slēpošana ir mans pirmais sporta veids, tas ir ļoti līdzīgs motobraukšanai. Kad slēpo gar mietiem, muskuļu grupas strādā tāpat, kā braucot līkumos ar moci…»
PAULS TIMROTS, Gada motocikls žūrijas priekšsēdētājs
«Nopietns pasākums, izkristalizējusies nopietna žūrija. Moči – ļoti labi pārstāvēti. Te var atrast sev visvairāk piemēroto moci. Ar visiem izbrauc un saproti, kurš vislabāk patīk un kādam nolūkam der. Izmēģini vienu, otru, rodas aizdomas, ka cits ir labāks, izbrauc vēlreiz… Man patika Honda tūkstošnieks. Pat gribētu to nopirkt, jo cena pret jaudu brīnišķīga. Agusta ir pilnīgi psihs itāļu dizains – skaņa un ātrums, automātiskais sajūgs. No lētā gala Royal Enfield ir pacēlušies, kļuvuši stūrējamāki, smukāki, izturīgāki.»
KRISTĪNE ROSTOKA, pirmā CSDD inspektore, kas močiem pieņem eksāmenus
«Žūrijā un testu dienā esmu pirmo reizi. Izbaudu fantastisku gaisotni, motoru rūkoņu. Pati braucu no bērnības – nu jau vairāk nekā 30 gadu. Tā kā tētis aizgāja, kad biju maziņa, vīrietis manā dzīvē bija vectētiņš, kurš radināja pie motocikliem, medībām, makšķerēšanas. Ar lielāko daļu testa moču jau esmu izbraukusi, palikuši tikai daži mazulīši… Motociklu dēļ ir vērts dzīvot!»
ANITA MUIŽNIECE, eksministre
«Ar moci braucu 11 gadu, un man joprojām ļoti patīk javiņa. Ja vajadzētu vizināties pa pilsētu, kāpēc ne? Ar to forši braukt. Stilīgi, ir savs vaibiņš. Te ir daudzi moču, kas būtu piemēroti sievietei. Kopumā var braukt ar visiem, galvenais ir tikt virsū.»
ŽŪRIJAS KOMPROMISS
«Žūrijā ir ļoti dažādi cilvēki ar dažādām gaumēm. Uzvarētājs konkursā – kompromiss starp visu raibo publiku. Jau desmito gadu skaitot punktus, man ir novērojums – tie, kuri nobalso pirmie, parasti izvēlas stabilās vērtības, piemēram, BMW, bet domīgie un ar māksliniecisko ievirzi, nobalso par «interesantajiem eksemplāriem» – itāļu un Ķīnas kapitāla atbalstītajiem ražojumiem,» rezumē žūrijas tehniskais direktors Oskars Irbītis.
Šogad motociklu bijis par pusi vairāk nekā žūrijas dalībnieku, tad nu arī rezultātu izkliede pamatīga. Viss izšķīries tikai balsošanas beigās. Šogad žūrijai īpašā mīlestība bija uz Triumph 1200 Speed Twin – tas saņēma trīs balvas. «Klasika ir atkal cieņā. Jaunajiem brendiem jāpacīnās, lai iekarotu Latvijas motobraucēju sirdis,» atzīst Oskars. «Tikai vienā nominācijā bija absolūts līderis, par kura uzvaru nebija nekādu šaubu, – motorolleru nominācijā visi samīlējās Vespā.
Cilvēks dzīves laikā izbrauc vidēji ar pieciem močiem, es desmit pasākuma gados – ar 500. Te noķeru zināšanas, kas palīdz orientēties tirgū. Tā ir ļoti vērtīga bagāža, kas lieti noder arī darbā.
Konkurss Gada motocikls lielā mērā turas uz tā galvenā organizatora Arņa Blodona. Nezinu, vai kādam citam izdotos dabūt kopā visu šo publiku – moto tirgotājus un vērtētājus,» rezumē žūrijas tehniskais direktors un piebilst: «Katru mēnesi Latvijā pirmoreiz reģistrē vidēji 225 motociklus, gadā – 2700. No tiem ap 1100 ir jauni motocikli. Katrā vasaras mēnesī pie dažādām A kategorijām tiek ap 1000 jauno vadītāju.»
1. VIETA un galvenā balva – Honda CB1000 Hornet SP
2. VIETA – BMW R1300GS Adventure
3. VIETA – Triumph 1200 Speed Twin
Latvijas Ielas motocikls 2025 – Triumph 1200 Speed Twin
Latvijas Lielais piedzīvojumu (Adventure) motocikls 2025 – BMW R1300GS Adventure
Latvijas Mazais piedzīvojumu (Adventure) motocikls 2025 – Aprilia Tuareg Rally
Latvijas Motorollers 2025 – Vespa GTS SuperSport 310 HPE
Latvijas Chopper 2025 – Harley Davidson FXLRST Low Rider
Latvijas Klasiskais motocikls 2025 – Triumph 1200 Speed Twin
Latvijas Sporta motocikls 2025 – BMW S 1000 R
Latvijas Gada motocikla Tautas izvēle – Royal Enfield Classic 650
Latvijas Gada visvairāk pārdotais motocikls – CFMOTO 450MT
05.07.2025
05.07.2025
“Triumph 1200 Speed Twin” ir atzīts par 2025. gada labāko motociklu divās kategorijās – ielas motocikls un klasiskais motocikls. Testa braucienā ar dzelzs rumaku devās arī raidījuma “Zebra” vadītājs Pauls Timrots.
“Uzsākot braucienu, ir interesanti,” teic Timrots, vienlaikus atzīstot, ka ikviens cilvēks justos priecīgs, ja iegādātos tādu motociklu. “Ļoti strauji paātrinās, nav baigi jāstiepj un jāgāzē. Uzreiz tu pārzini visu tā verķa jaudu. Ar šo var braukt diezgan jestri un diezgan pamatīgi,” atzīst “Zebra” vadītājs.
Novērtējot motocikla vizuālo izskatu, “Zebra” secina – tam ir klasisks siluets, dažas no detaļām gan varētu vēlēties vēl klasiskākas. Vienlaikus īpašniekam ir visas iespējas pašam tās nomainīt uz tādām, kas atbilst klasiskajam stilam.
“Man ļoti patīk bākas aiztaisāmais vāciņš. Ja tādā stilā būtu vēl citas detaļas, tad, visticamāk, motocikls maksātu vairāk,” vērtē Timrots. Sēdēšanas pozīcija gan esot mazliet “sakņupusi”, grūti iztaisnot kājas.
Pauls Timrots
“Zebra” vadītājs
Pauls Timrots
“Ja skatās uz to, kā tas motocikls nāk no rūpnīcas, tas būtu ļoti klasisks un labs braucamais pa kaut kādiem Itālijas kalnu ceļiem. Tam ir smuka, plika šosejas riepa, kāju pozīcija diezgan augstu. Latvijā tādu ceļu nav, bet var uzlikt riepu ar lielākiem protektoriem un mierīgi braukt pa Latgali. Latvijā 80% ceļu tīkla tomēr ir grantētie – tur ir gan ainava, gan prieks braukt ar motociklu.”
2025. gada uzvarētājs “Triumph 1200 Speed Twin” ir vairāk no “dusmīgā gala”. Tam ir pāri par 100 zirgspēkiem, un tas brauc “kā pūpēdītis” – bez liekiem trokšņiem, ar vienmērīgu paātrināšanos, maigi stūrējams. “Tiešām foršs motocikls,” secina Timrots.
05.07.2025
04.07.2025
04.07.2025
02.07.2025
02.07.2025
02.07.2025
01.07.2025
29.06.2025
29.06.2025
29.06.2025
29.06.2025
29.06.2025